BÉT logóÁrfolyamok: 15 perccel késleltetett adatok

Itt a tiltakozó tanárok négy pontja!

Több okból is illegitimnek tekintik a tiltakozó tanárok az emberierőforrás-miniszter által összehívott tegnapi oktatási kerekasztalt, mely szerintük nem az érdemi tárgyalásokra, hanem a közvélemény lecsendesítésére és a szombati tüntetés ellehetetlenítésére irányult.

A Tanítanék Mozgalomhoz csatlakozott intézmények képviseletében szerdán sajtóközleményben reagált az oktatási kerekasztal eredménytelenségére a zuglói Teleki Blanka gimnázium igazgatója, Pukli István, a miskolci Herman Ottó Gimnázium és a budapesti Kölcsey Gimnázium közalkalmazotti tanácsának vezetői, Pilz Olivér  illetve Törley Katalin.

A tiltakozó iskolák és tanárok képviselői leszögezték, hogy a Köznevelési Kerekasztal működése, szereplői, szándékai számunkra elfogadhatatlanok.

Mint írják: „A Balog Zoltán emberierőforrás-miniszter által a tegnapi napra összehívott oktatási kerekasztalon történtek alapján megbizonyosodtunk arról, hogy előzetes félelmeink jogosak voltak. Az egyeztetés nem az érdemi tárgyalásokra, hanem a közvélemény lecsendesítésére és a szombati tüntetés ellehetetlenítésére irányul.”

A közlemény szerint a megjelent szervezetek nem kompetensek a köznevelés belső problémáit illetően. Kijelentették, hogy szemükben az esemény illegitimmé vált a sajtónyilvánosság hiánya, a valós döntéshozók és a szakértők távoltartása, valamint a témák szétaprózása miatt.

„Nem fogadjuk el a diktátumként ránk erőltetett játékszabályokat, valódi és rendszerszintű változásokat akarunk, ez a kerekasztal ezek elérésére jelen formájában alkalmatlan. A kormány hiába akarja összemosni az elégedetlenségi mozgalom egyik emblematikus figurájának véleményét a tiltakozó intézmények valódi akaratával. A Herman igazgatója a saját nevében nyilatkozhat, mi viszont a 737 csatlakozó intézmény nevében nyilvánítjuk ki álláspontunkat” – írják.

A Tanítanék Mozgalom négy sarkalatos pontban fogalmazta meg követeléseit, úgy mint:

Követeljük, hogy a kormány mondja ki, a 2011-ben elfogadott köznevelési törvényt átmenetinek tekinti, és haladéktalanul kezdje meg az érdemi egyeztetéseket a közoktatás valódi szereplőivel egy új közoktatási törvény elkészítéséhez!

1. Követeljük, hogy az új közoktatási törvénnyel kapcsolatos egyeztetések annak szakmai alapjaitól kezdődjenek! Az elmúlt öt évben kiderült, hogy az eddigi irány sem jó, és a toldozgatás-foltozgatás sem vezetett sehova.

2. Követeljük, hogy az oktatásra fordított költségek érjék el a mindenkori GDP 6%-át, az átlátható, kiszámítható és stabil normatív oktatásfinanszírozás érdekében!

3. Követeljük, hogy az intézmények napi működését lehetetlenné tevő, a tanulók és a pedagógusok számára elviselhetetlen helyzetet okozó közismert problémákat a jogszabályok és az utasítások azonnali módosításával haladéktalanul kezeljék!

4. A közleményben megerősítik, hogy február 13-án a budapesti Kossuth téren tüntetés lesz, melynek célja a rendszerszintű változások követelése a közoktatásban.

Mint emlékezetes, egy hete nagyszabású, több ezer fős vonulásos demonstráció tartottak Miskolcon és országszerte több helyen az oktatási rendszerrel elégedetlen tanárok, diákok, szülők és a velük szolidaritás vállaló magánszemélyek.

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.