A Panorama című tényfeltáró politikai magazinműsor hétfő esti adása szerint - amelyből a BBC előzetesen részleteket ismertetett - a riporterek által török üzemekben talált szíriai gyerekek az igényes ruházati termékeiről ismert Marks and Spencer áruházhálózat, illetve az Asos online kiskereskedelmi forgalmazó cég számára dolgoztak, mostoha körülmények között, a törökországi minimálbérnél is sokkal kevesebbért.
A BBC riporterei a Marks and Spencer legnagyobb törökországi üzemében hét szíriai gyerekkel találkoztak. Egyikük elmondta, hogy rosszul bánnak velük, "ha egy szíriaival bármi történik, kidobják, mint egy rongydarabot".
A műsor készítői szerint a gyárban dolgozó szíriai gyerekek közül a legfiatalabb 15 éves volt, és napi 12 óránál is hosszabb műszakokban vasalt ruhákat, amelyeket azután Nagy-Britanniába szállítottak.
A Panorama stábja az egyik üzemben tíz év körüli török gyerekeket is talált a munkapadok mellett. A Marks and Spencer szóvivője hétfőn közölte a BBC-vel, hogy a cég "rendkívül súlyosnak" és "elfogadhatatlannak" tartja a műsorban feltártakat. A szóvivő szerint az M&S minden beszállítóját szerződés kötelezi a cég által globálisan előírt normák betartására, amelyek kiterjednek a munkásokkal szembeni bánásmódra is.
A Marks and Spencer illetékese szerint az áruházlánc jogi segítséget ajánl a műsorban azonosított, törvénysértő módon foglalkoztatott szíriai menekülteknek, és minden tőle telhetőt megtesz annak érdekében, hogy ilyesmi ne fordulhasson elő még egyszer.
Az Asos szóvivője azt mondta a BBC-nek, hogy jóllehet a műsorban bemutatott törökországi üzemmel nincs közvetlen szerződéses kapcsolata, az ott készült ruházati termékekből azonban valóban vásárolt. A cég anyagi segítségben részesíti az üzemben talált szíriai gyerekeket, hogy visszatérhessenek az iskolába, és a szíriai felnőtt munkásokat is támogatja, amíg nem találnak legális munkalehetőséget.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.