A világban évente 1690 milliárd dollárt költenek katonai kiadásokra, ebből 375 milliárd dollár megy el fegyverek beszerzésére – derült ki a svéd SIPRI kutatóintézet adataiból. Az adatok alapján a Visual Capitalist sorba rakta, hogy melyek azok a társaságok, amelyek a legtöbb fegyvert értékesítik, illetve azt, hogy mekkora arányt tesz ki árbevételükben a fegyvereladásból származó összeg. Meglepetés aligha van, hisz a listát amerikai cégek vezetik – kőkeményen. Az egyedüli kakukktojás az európai Airbus Group, amely árbevételének 17 százalékát teszik ki a fegyverértékesítések.
Bár általánosan ismert, hogy az Egyesült Államok nagy szerepet játszik a globális fegyverkereskedelemben, a számok még mindig meglepőek – mutat rá a Visual Capitalist. Az USA-ban székelő cégek közül az értékesítésből az első tíz vállalat közül hét szerepel. Ez magában foglalja a Lockheed Martin céget, amely egyértelműen világelső a 408 milliárdos fegyverkereskedelmi árbevételével.
Hasonló következtetésre – vagyis az USA dominanciájára – jutunk, ha a SIPRI szélesebb 100-as listáját vizsgáljuk. Ez alapján elmondható, hogy globális szinten az Egyesült Államok védelmi cégei az összes fegyverértékesítés 58 százalékát tették ki. Mindez 2016-ban 217,2 milliárd dollárt jelentett, ami 4 százalékos emelkedés az előző évhez képest.
Az Egyesült Államokon kívül csak három vállalat szerepel a top 10-es ranglistán: a már említett Airbuson kívül a brit BAE Systems és az olasz Leonardo. A SIPRI kutatói arra is felhívták a figyelmet, hogy néhány kínai vállalat valószínűleg felkerülne a top 100 listájára, ám a felsorolást készítők kizárták a kínai cégeket, mivel a rendelkezésre álló adatokat pontatlanságuk miatt nem találták összehasonlíthatónak.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.