Törökország állja a sarat az amerikai szankciókkal szemben – hangsúlyozta tegnap Recep Tayyip Erdogan. A török államfő Andrew Brunson fogsága kapcsán közölte: az amerikai lelkipásztor nem volt tárgya fogolycsere-tárgyalásnak, a mostani szóbeli adok-kapok pedig csak pszichológiai hadviselés.
Az amerikai külügyminisztérium tájékoztatása szerint ugyanakkor Michael Pompeo tárcavezető és török kollégája, Mevlüt Cavusoglu már szombaton tárgyalt Brunson szabadon bocsátásáról, de a megbeszélés eredményét nem hozták nyilvánosságra.
Andrew Brunson amerikai lelkipásztort húszévnyi törökországi tartózkodás után, 2016-ban tartóztatták le, a vád szerint Muhammed Fethullah Gülennek, Erdogan legfőbb politikai ellenlábasának a híve, és segítette a 2016-os, kormányellenes puccsot. A diplomáciai botrányt pénteken robbantotta ki Donald Trump, mikor a Twitteren súlyos szankciókat helyezett kilátásba az ország ellen, ha nem engedik szabadon Brunsont.
Érdekes, hogy a felek nem tudtak tárgyalóasztalnál megegyezni, és hangosan fenyegetik egymást – mondta lapunknak Boér Levente. Az OTP Alapkezelő befektetési igazgatója szerint Amerika és Törökország tárgyal több F–35-ös vadászbombázó megvásárlásáról, miközben az Egyesült Államokban büntetőeljárás folyik a török állami bank, a Halkbank ellen, amiért segítette Iránt az amerikai szankciók ellenére. Boér emlékeztetett: Törökország már több német állampolgárt tartott fogságban, az ő szabadon engedésüket sikerült tárgyalásos úton elérni.
Az első lépésként Washington Törökország külföldi finanszírozását nehezítené.
Az amerikai szenátus külügyi bizottságán már a múlt hét végén átment az a törvénytervezet, amely megtiltaná nemzetközi pénzügyi szervezetek, különösen a Világbank és az Európai Fejlesztési és Újjáépítési Bank (EBRD) amerikai képviselőinek, hogy támogassák a hitelnyújtást Törökországnak. Mivel az államháztartás és a folyó fizetési mérleg is mínuszos, a török gazdaságot súlyosan érintené a külföldi finanszírozás akadályozása.
Ugyanakkor ez egy 10-15 milliárd dolláros tétel lehet, a török GDP kicsit több, mint 1 százaléka, szóval nem járna katasztrofális következményekkel
– mondta Boér Levente. Az elemző úgy vélte: a török bankok alapvető érdeke, hogy kapcsolatban maradjanak a nyugat-európai szektorral, amely finanszírozza őket. Oroszország például könnyebben ellen tud állni a szankcióknak, a török gazdaság viszont nem tudja magát függetleníteni a nemzetközi piacoktól.
A teljes cikket a Világgazdaság hétfői számában olvashatja
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.