A Florence az első jelentések szerint nem okozott akkora károkat, mint amilyenekre a szakértők az érkezése előtt számítottak, Észak- és Dél-Karolina azonban így is megszenvedi majd a hatását. A JPMorgan pénteki előrejelzésében emlékeztetett, hogy a két szövetségi állam együttes gazdasági jelentősége az ország szempontjából nagyobb ugyan, mint Houstoné és környékéé, amelyet 2017-ben letarolt a Harvey hurrikán, de kisebb, mint New Yorké, ahol 2012-ben pusztított a Sandy. Az Egyesült Államok egésze szempontjából így kevés hatással lesz a negyedévi GDP-növekedésre a bank szerint.
Ryan Sweet, a Moody’s elemzője viszont úgy véli, a Florence éves bázison pár tized százalékpontot vághat le az Egyesült Államok gazdasági növekedéséből a harmadik negyedévben. Michael Walden, az Észak-karolinai Állami Egyetem közgazdásza azt mondta az AP amerikai hírügynökségnek, hogy
a vihar napi 200 millió dolláros kiesést okoz az állam gazdaságának, míg minden visszatér a normális kerékvágásba. Dél-Karolina GDP-je tavaly 219, Észak-Karolináé 538,3 milliárd dollárt tett ki, ami elenyésző az USA teljes 20 ezermilliárdos GDP-jéhez képest.
A két állam gazdaságának jelentős részét veszélyeztette a vihar, elsősorban a mezőgazdaságot. A legkülönfélébb haszonnövényeket termesztik itt a kukoricától a szóján keresztül a dohányig, és a Florence éppen az aratási szezon közepén érkezett.
Szemtanúk beszámolói szerint a vihar letarolta a dohány- és gyapotültetvényeket, a szél letépte a növényekről a dohányleveleket, a víz pedig bemosta a földbe a gyapot termését. Az első becslések szerint a két haszonnövény termésének az ötöde odalett.
Az édesburgonyát szerencsére már a vihar előtt betakarították. Észak-Karolina az Egyesült Államok legnagyobb dohánytermelője, szakértők attól tartottak, hogy a Florence akár több százmillió dolláros kárt is okozhat a helyi farmereknek.
Az állam az ország legjelentősebb sertéstenyésztője is Iowa után. Vasárnap még csak a károk felmérését kezdték meg, az áramhiány és a járhatatlan utak miatt azonban ez eltart majd egy ideig – mondta a Bloombergnek a világ legnagyobb vágóhíd-üzemeltetőjének, a Smithfieldnek a szóvivője. Az első jelentések szerint azonban nem számítanak jelentős károkra.
A Florence vasárnapra már legalább 13 halálos áldozatot követelt, és bár trópusi viharrá gyengült, az ereje így is katasztrofális és életveszélyes maradt a meteorológusok szerint.
Georgia, Virginia, Észak-Karolina, Dél-Karolina, Maryland államokban, valamint a fővárosban szükségállapotot rendeltek el, a partok közeléből mintegy 1,5 millió embert evakuáltak. A keleti parton több ezer légi járatot töröltek pénteken és szombaton.
A hurrikánszezon ráadásul még nem is ért véget, jelenleg is két újabb trópusi vihar halad az Atlanti-óceán felett, és még akár októberben és novemberben is kialakulhatnak újabbak – mondta a CNBC Newsnak Dan Leonard meteorológus, aki szerint a Florence azért volt különösen pusztító, mert a megszokott dél–északi irány helyett keletről, a tenger felől érkezett, így hatalmas árhullámokat és áradásokat okozott.
A közeledő Florence hurrikánról és az ideiglenesen elszállásolt családokról készült képeket ITT lehet megtekinteni
A teljes cikk a Világgazdaság hétfői számában olvasható
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.