Az állami tulajdonban lévő kínai Sinopharm gyógyszergyártó saját mRNA-típusú koronavírus-oltás fejlesztésébe kezdett, amivel néhány kisebb ottani gyártót követve új nagyságrendre emelheti ennek a fajta vakcinának a gyártását az ázsiai országban – írja a Financial Times. Ez a technológia, amit több nyugati gyártó (Pfizer/BioNTech, Moderna) is alkalmaz, tulajdonképpen genetikai szinten tanítja meg az emberi testet a vírus támadása elleni védekezésre.
A kínai állami vállalat azért döntött a technológiai váltás mellett, mert sorra jelentek meg a készítménye hatékonyságával kapcsolatos kétségek.
Egyes tudományos publikációk szerint az elölt vírusra alapozó vakcinák kevesebb antitest előállítására késztetik az emberi szervezetet, mint a géntechnológiával készülő új változatok. Ezért az előbbi esetben állandó újraoltásra van szükség a megfelelő védettség fenntartásához. Magyarországon sok százezren kaptak kínai oltást, nekik javasolt a harmadik szúrás, főként a Pfizer készítményével, amiből újabb adag érkezett hazánkba a héten.
A Sinopharm nem az egyetlen kínai vállalat, amely mRNA-típusú oltást fejleszt. A kisebb Walvax Biotechnology cég már a készítménye tesztelését végzi. A BioNTech az amerikai Pfizer mellett a kínai Fosun Pharma vállalattal is együttműködik, kettejük mRNA-típusú koronavírus-oltása már csak a pekingi gyógyszerhatóság formális forgalomba hozatali engedélyére vár.
Kína összesen kétmilliárd dózis vakcinát állított elő eddig, amelynek többsége a Sinopharm elölt vírusra alapuló készítménye, illetve a magántulajdonban lévő Sinovac terméke volt. Ezek megkapták az Egészségügyi Világszervezet (WHO) ideiglenes használatbavételi engedélyét, így a világ több mint száz országába juthattak el. Előnyük, hogy tárolásuk nem igényel mélyhűtést, mint az mRNA-típusú vakcináké, hátrányuk, hogy a hatékonyságuk érezhetően gyengébb, mint azok 95 százalékos hatékonysága.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.