Egyelőre Európának alig a fele támogatja azt az ötletet, hogy az Európai Unió saját költségvetéséből vásároljon fegyvereket Ukrajnának. A kérdésről – amelyet nehéz lesz lenyomni a tagállamok torkán – már a Világgazdaság is írt, de most a Századvég kutatása is arra jutott, hogy messze nincs európai egység a kérdésben.
A Századvég megjegyzi: a fegyvervásárlás, illetve a fegyverszállítmányok küldése a segítségnyújtás egyik legkockázatosabb formája, amely egyre közelebb viszi az adott országot a háborús érintettséghez. Habár számos uniós tagállam politikai vezetése elkötelezett Ukrajna felfegyverzése mellett, a kontinens közvéleménye erősen megosztott a fegyver- és hadianyag-szállítások megítélésében. A Századvég januári elemzése kiemelte, hogy
13 uniós tagállamban az Ukrajna felfegyverzését ellenzők aránya meghaladja a lépést támogatók hányadát, ebből kilenc tagországban (egyebek mellett Magyarországon, Csehországban, Görögországban) a válaszadók több mint fele elutasítja a fegyvervásárlást.
Öt uniós tagországban (köztük Spanyolországban és Franciaországban) az Ukrajnának történő fegyvervásárlást támogatók hányada ugyan meghaladja a lépést ellenzők táborát, viszont arányuk nem éri el az összes válaszadó 50 százalékát. Az Európai Unió 27 tagállamából kilencre tehető azon tagországok száma, amelyekben a megkérdezettek több mint fele Ukrajna felfegyverzése mellett áll, ezek főleg az északi államok, illetve Lengyelország, Hollandia és Portugália.
A legtöbb ország kormánya tehát saját polgáraival szembemenve támogatná a fegyvervásárlásokat. A Századvég kutatása alapján egyértelműen kijelenthető, hogy számos európai országban, ahol a kormányzat lépései – a fegyvervásárlás tekintetében – nincsenek összhangban a lakosság elvárásaival, a megkérdezettek inkább elégedetlenek azzal, ahogyan az országuk kormánya az orosz–ukrán válság következtében kialakult helyzetet kezelte. A fegyver- és hadianyag-szállítás jelentős mértékben növeli a háború kiszélesedésének, illetve további elhúzódásának veszélyét, ezért a háborúval összefüggő kormányzati teljesítmény megítélésének egyik meghatározó fokmérője.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.