A Nemzetközi Büntetőbíróság azon döntése, hogy elfogatóparancsot adott ki Vlagyimir Putyin orosz elnök ellen több ezer ukrán gyermek kitoloncolásáért, történelmi jelentőségű
– fogalmazott Volodimir Zelenszkij ukrán elnök. „Ez egy történelmi döntés, amely történelmi elszámoltathatósághoz vezet” – mondta az éjszakai videóbeszédében.
A deportált gyermekek valós száma sokkal több lehet, mint 16 ezer
– tette hozzá. A Nemzetközi Büntetőbíróság (ICC) háborús bűncselekményekért viselt feltételezett felelőssége miatt elfogatóparancsot adott ki Vlagyimir Putyin ellen, mert megalapozott a gyanú, hogy
személyesen felelős ukrán gyermekek jogellenes deportálásáért és átszállításáért Oroszországba.
A Reuters beszámolója szerint Zelenszkij azt mondta, hogy a gyerekek deportálása „az állami gonoszság politikáját jelenti, amely pontosan ennek az államnak a legfelsőbb tisztviselőjével kezdődik”. Hozzátette: „Lehetetlen lett volna egy ilyen bűnözői akciót végrehajtani a terrorista állam élén álló ember beleszólása nélkül.”
Oroszország nem ismeri el a Nemzetközi Büntetőbíróság (ICC) joghatóságát, ezért jogi értelemben is semmisnek tekinti a Vlagyimir Putyin orosz elnök és Marija Lvova-Belova gyermekjogi ombudsman „letartóztatását” elrendelő határozatát – közölte Marija Zaharova külügyi szóvivő pénteken a Telegram-csatornáján.
„Oroszország szempontjából nincs semmilyen jelentősége a Nemzetközi Büntetőbíróság határozatának, egyebek között jogi szempontból sem” – írta Zaharova.
Oroszország nem részese a Nemzetközi Büntetőbíróság római statútumának, és nem is terheli semmilyen kötelezettség. Oroszország nem működik együtt ezzel a szervvel, és a Nemzetközi Büntetőbíróságtól származó esetleges letartóztatási előírások jogilag semmisek lesznek számunkra
– hangsúlyozta az orosz külügyi szóvivő.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.