Füstfelhők szállnak Kartúm fő repülőtere felett, és több lakott terület is lángokban áll. A harcok kiterjednek az egész országra, miközben a reguláris hadsereg légicsapásokat hajt végre az RSF-bázisok ellen. A felek nem törődnek a civil lakossággal.
A leghevesebb harcok a fővárosban folynak, ahol a lakosság két tűz között rekedt.
Az RSF megrohamozta a Köztársasági Palotát, de a hadsereg állítása szerint minden ponton visszaverték a támadókat. A sereg nehézfegyvereket is bevet a harcban. Helyi beszámolók szerint a lövöldözés és a robbanások szombat reggel óta nem csitulnak. A becslések szerint legalább 1100-an megsebesültek – írta a BBC.
Rengeteg halottjuk van a szudáni összecsapásoknak – videóKartúm több részén vasárnap kora reggel is robbanásokat lehetett hallani. |
Kartúmon kívül a hadsereg az ellenőrzése alatt tartja az ország keleti részének legfontosabb kikötőjét, a vörös-tengeri Port Sudant. Az RSF csapatai Dárfúrban és a déli Kordofanban kerültek fölénybe.
Szudán szomszédai, Kenya, Dél-Szudán és Dzsibuti tartanak tőle, hogy a konfliktus a területükre is átterjed, így követeket küldenének Kartúmba, hogy közvetítsenek a válságban. Mivel a repülőtér le van zárva, erre nincs lehetőség. Az Egyesült Államok, az Európai Unió és az Egyesült Királyság a harc azonnali befejezésére szólított fel.
Vasárnap egy rövid tűzszünetet tartottak a felek, hogy a sebesülteket evakuálhassák a konfliktuszónákból. Az összecsapások hamar folytatódtak, a tűzszünet feltételei nem voltak elég pontosak. A helyi orvosok arra figyelmeztettek, hogy a kórházak kezdenek kifogyni a felszerelésből. Több egészségügyi létesítményt találat ért a harcokban.
A szudáni állami televízió hadseregpárti dalokat és himnuszokat sugároz.
Az otthonok vízellátása megszakadt, emiatt sok civil megy az utcára vizet keresni, így a front közepére kerülnek.
A hadsereg közlése szerint az RSF kis csoportokban, gerillataktikát alkalmazva harcol. Ideiglenesen átvették az irányítást a fővárosi repülőtér felett, de a hadsereg gyorsan visszavette az ellenőrzést.
A polgárháború az Abdel Fattah al-Burhan tábornokhoz hű hadsereg és az RSF félkatonai szervezet között zajlik. Ez utóbbit Mohamed Hamdan Dagalo, ismertebb nevén Hemedti irányítja. Hemedti szerint a nemzetközi közösségnek be kell avatkoznia Szudánban.
A becslések szerint az RSF-nek nagyjából 100 ezer fős hadserege lehet. A vezető arab államok és az Egyesült Államok is sürgette a polgári kormány helyreállítását célzó tárgyalások újraindítását, az Afrikai Unió pedig bejelentette, hogy elküldi vezető diplomatáját, Moussa Faki Mahamatot, hogy próbáljon meg tárgyalásokat elérni a tűzszünetről.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.