BÉT logóÁrfolyamok: 15 perccel késleltetett adatok
Man,Putting,A,Ballot,Into,A,Voting,Box,-,Spain

Jóval többen mentek el szavazni Spanyolországban, mint 4 évvel ezelőtt

Este derül ki, hogy vajon ez a kormányváltó, vagy a kormánypárti hangulatnak a jele-e.

A szavazásra jogosultak 40,4 százaléka, több mint 14 millióan adták le voksaikat az előrehozott parlamenti választásokon 14 óráig – ismertette az első, napközbeni részvételi adatokat Francesc Vallés kommunikációs államtitkár vasárnap Madridban.

Man,Putting,A,Ballot,Into,A,Voting,Box,-,Spain
Fotó: Zerbor

A tájékoztatás szerint a részvételi arány eddig meghaladta a négy évvel ezelőttit, amikor a választók 37,9 százaléka szavazott kora délutánig az új alsóház (kongresszus) és felsőház (szenátus) összetételéről.

Az államtitkár kiemelte: a közölt adatba nem számít be az a több mint 2,4 millió, péntekig leadott levélszavazat, amelyet a szavazóhelyiségek zárását követően kevernek a nap folyamán leadott voksokhoz a szavazókörökben.

Az egyetlen, amit kérhetek, az az eddigi legnagyobb részvételi arány, a legnagyobb mozgósítás, mert ezzel elérjük, hogy a kormány erős legyen, hogy Spanyolország haladni tudjon a következő négy évben

– jelentette ki Pedro Sánchez miniszterelnök, a Spanyol Szocialista Munkáspárt (PSOE) főtitkára, aki a pártvezetők közül elsőként adta le szavazatát.

A politikust a szavazóhelyiség bejáratánál tüntetők két csoportja fogadta; támogatói Elnök! Elnök! skandálással, míg a többiek Hazug! felkiáltással.

A másodikként voksoló Santiago Abascal, a VOX párt elnöke is tömeges részvételre buzdított a sajtónak nyilatkozva és reményét fejezte ki, hogy a szavazás eredménye lehetővé teszi, hogy Spanyolországban irányváltás legyen. „Minden eredmény, amelyet a VOX elér e körülmények között, hősies lesz” – mondta, megjegyezve, hogy pártjának ellenszélben kellett kampányolnia, és sajnálatosnak nevezte a média és a többi politikus befolyásolási kísérleteit, a párt diskurzusának kiforgatását és demonizálását.

Alberto Núnez Feijóo, a legnagyobb ellenzéki erőnek számító Konzervatív Népárt (PP) elnöke a szavazata leadása után tett nyilatkozatában elmondta:

Bízom abban, hogy este, amikor már világosak lesznek az eredmények, Spanyolország új korszakot nyithat. Nyilvánvalóan sok forog kockán, de mindannyian azt akarjuk, hogy szilárd és erős kormányunk legyen.

Yolanda Díaz, az újonnan alakult, több baloldali pártot tömörítő Sumar párt elnöke emlékeztetett arra, hogy Spanyolországban sok éven át nem lehetett választani. „Gondoljunk arra, hogy a szavazati jog nem az égből hullott le, nagyon sokat küzdöttek ebben az országban, hogy szabadon választhassunk, és nagy a tét, legalábbis az én generációmnak biztosan. A legfontosabb választások ezek, a következő évtized a tét” – mondta.

A szavazóhelyiségek este nyolc óráig tartanak nyitva, kivéve a Kanári-szigeteket, ahol az időeltolódás miatt egy órával később fejeződik be a voksolás.

Az országban van olyan szavazóhelyiség, amelyet már be is zártak, miután 26 másodperc alatt adta le voksát a falu hét szavazója, akik közül hárman tagjai voltak a választási bizottságnak. Villarroya település ezzel megdöntötte saját, a májusi helyhatósági választásokon felállított rekordját, amikor 29 másodperig tartott a szavazás.

 

Ajánlott videók

Továbbiak

Címoldalról ajánljuk

Tovább a címoldalra

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.