Nemcsak Recep Tayyip Erdogan érkezik hétfőn Magyarországra, hanem a fél török kormány is – erről a török állami hírügynökség számolt be.
Az Anadolu diplomáciai forrásokra hivatkozva azt írta, hogy összesen nyolc tárcavezető kíséri el budapesti útjára a török államfőt, köztük
A népes delegáció nem véletlen, a kiszivárgott információk szerint a magyar–török csúcs keretében terv szerint 16 dokumentumot írnak alá a felek. Nemcsak miniszteri szinten, hanem a két ország vezetője is megállapodást köt egymással, méghozzá stratégiai kérdésekben. A török vizit egyik kiemelt témája lesz ugyanis a Magyarország és Törökország közötti stratégiai partnerség, illetve ennek kibővítése. Az erről szóló egyezséget Orbán Viktor és Erdogan szignózza majd.
Az Anadolu ennek kapcsán megjegyezte, hogy a Türk Államok Szervezetében megfigyelői tagsággal rendelkező Magyarország a külpolitikája diverzifikálása érdekében keleti nyitás programot hajt végre, amelynek célja, hogy javítsa a viszonyát a közép-ázsiai országokkal. Rámutattak, hogy a Türk Államok Szervezetében a magyar állam aktív tevékenységet végez. Beágyazódását pedig segítik „a múltból származó távoli rokonsági szálak”. A szervezeten belüli további együttműködés ugyancsak napirenden lesz.
A török állami hírügynökség azt is kiemelte, hogy Magyarország és Törökország számos regionális és nemzetközi történést azonosan ítél meg és nagyon erős akaratot mutat a kétoldali kapcsolatok fejlesztésében. Ugyan az egymással való kereskedelem volumene a kitűzött cél alatt van, komoly potenciál látszik benne. „Törökország számára fontos Magyarország európai uniós tagsága, Magyarországnak pedig a migráció és az energiabiztonság miatt fontos Törökország” – jegyezték meg.
Utóbbit az is alátámasztja, hogy a Magyarország által felhasznált földgázmennyiség 50 százaléka a török vezetéken keresztül érkezik, valamint az azeri mennyiséget is Törökországon keresztül szállítják.
Arról is írtak röviden, hogy a védelmi ipari együttműködés az utóbbi időben elmélyült. A két ország között szoros együttműködés folyik a NATO keretein belül, Törökország pedig úgy tekint Magyarországra, mint amelyben megbízhat Európában és olyan partnerséget tud kialakítani vele, amely ezen a bizalmi kapcsolaton alapszik. Ennek záloga a vezetők közötti egyetértés, amelyet zökkenőmentesként értékeltek.
Hogy mennyire közel áll egymáshoz a két ország, azt jól mutatja a sűrűnek mondható kétoldali találkozók lebonyolítása. Külön megjegyezték, hogy Magyarország volt az első ország, ahová Hakan Fidan külügyminiszter hivatalba lépése után ellátogatott. De a két ország között a különböző minisztériumok szintjén is szoros a kapcsolat.
Megbénítja a török elnök Budapestet: hamarosan életbe lépnek a lezárások – térképA Budapesti Rendőr-főkapitányság mellett a Budapesti Közlekedési Központ is felhívta a figyelmet a forgalmirend-változásokra, amelyek Recep Tayyip Erdogan török elnök mai magyarországi látogatása alkalmával lépnek életbe. Több helyen tilos lesz megállni, számos járat nem közlekedik, miközben szakaszosan és időszakosan utakat zárnak le. |
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.