BÉT logóÁrfolyamok: 15 perccel késleltetett adatok

A kubai rakétaválságot idézik a Karib-tengerre érkező orosz hadihajók

Moszkva megmutatja, hogy képes ő is közel kerülni az Egyesült Államokhoz. Az érkező orosz hadihajók között rakétacirkáló és atom-tengeralattjáró is van.

A hidegháború legsötétebb napjait, a kubai rakétaválságot idézi fel, hogy 4 orosz hadihajó, köztük egy Cirkon hiperszonikus rakétát is hordozó fregatt érkezett meg szerdán a havannai kikötőbe. A térségbe érkezett orosz hadihajók között atom-tengeralattjáró is található.

HAVANA, CUBA - JUNE 12: Several people watch a ship belonging to the Russian Navy flotilla arrive at the port of Havana, today, , orosz hadihajó Wednesday, June 12, 2024, in Havana, Cuba. A Russian Navy flotilla that includes a modern frigate and a nuclear-powered submarine arrived in Havana this Wednesday morning as part of a scheduled visit. Yander Zamora / Anadolu (Photo by Yander Zamora / ANADOLU / Anadolu via AFP)
Havanna lakosai nézik az egyik érkező orosz hadihajót / Fotó: AFP

 

Putyin tudta, mit csinál, amikor a hajókat az amerikai partokhoz küldte

A következő napokban az orosz hajók kubai, venezuelai és nicaraguai társaikkal gyakorlatoznak. Az amerikai hadügyminisztérium árgus szemmel figyeli az orosz hajókat – írja a Der Standard, hozzátéve, hogy a kubai rakétaválság történéseivel Vlagyimir Putyin orosz elnök is tisztában van, nem véletlenül öntött olajat a tűzre, amikor a manőverek előtt 

az aszimmetrikus háborúról beszélt, amely a katonai zsargonban az első nukleáris csapásra utal.

Az orosz flotta érkezése nem sokkal előzi meg a júliusra kiírt venezuelai választást, ahol a hatalmon lévő Nicolás Maduro ráadásul a szomszédos Guyana jelenős részére is szemet vetett, ahol az amerikai Exxon termel olajat. Májusban Washington még vadászgépeket is küldött a guyanai fővárosba, Georgetownba.

Azonban a flotta Karib-tengeri tartózkodása nem feltétlenül vezet eszkalációhoz a szakértők szerint, hiszen a kérdéses országok régóta szövetségesei Moszkvának, nem ez lesz az első közös hadgyakorlat sem, hasonló 2019-ben is történt. Az orosz haditengerészet hajóinak a száma és hírneve pedig alaposan lecsökkent azóta, hogy

Moszkva az ukrán háborúban a fekete-tengeri flottája harmadát elvesztette.

Mások szerint Putyin most erőt akar demonstrálni, vagyis jelezni akarja, hogy ő is képes zavart kelteni az Egyesült Államok közelében.

 

Címoldalról ajánljuk

Tovább a címoldalra

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.