Németországban 11 nap múlva újabb tartományban rendeznek választásokat, a felmérések szerint ismét a radikális jobboldal győzelme várható. Olaf Scholz koalíciójának népszerűsége mélyponton, a német kancellár kétségbeesetten igyekszik politikai jövőjét menteni.
A hét elején Nancy Faeser német belügyminiszter új határellenőrzéseket jelentett. be.
Konkrét intézkedésekkel erősítjük a belső biztonságunkat, és folytatjuk az illegális migráció elleni kemény fellépést
– mondta Faeser egy sajtótájékoztatón, amelyen bejelentette az összes német szárazföldi határ ellenőrzését. „Amíg nem érjük el az EU külső határainak erős védelmét, meg kell erősítenünk az ellenőrzéseket a nemzeti határainkon.
A bejelentést üdvözölte a magyar miniszterelnök is. Orbán Viktor, egy, az X-en közzétett nyilatkozatban közölte: „Németország úgy döntött, hogy szigorú határellenőrzést vezet be az illegális migráció megállítása érdekében. Scholz kancellár, üdv a klubban!”
A bejelentés a legutóbbi volt a német miniszterek által bejelentett szigorító migrációs intézkedések sorában. Ezeket azért volt kénytelen meghozni Berlin, mert az utóbbi időben sorra történtek migránsokhoz köthető támadások. A legnagyobb felháborodást keltett eset augusztus végén, Solingenben történt, ahol egy szíriai férfi egy városi ünnepségen válogatás nélkül szurkálta a résztvevőket, hárman meghaltak, többen súlyosan, életveszélyesen megsebesültek.
Az esetet Scholz „mindannyiunk ellen elkövetett terrorizmusnak” nevezte. A solingeni eset nem sokkal azután történt, hogy a bevándorlásellenes Alternatíva Németországért (AfD) párt jelentős győzelmet aratott egy tartományi választáson, egy másikon pedig a második helyen végzett.
A solingeni támadás után Berlin bejelentette, hogy
A legújabb határintézkedések célja
az illegális migráció további korlátozása, valamint az iszlamista terror és a súlyos bűncselekmények által jelentett akut veszélyek elleni védelem
– mondta Faeser.
A bejelentett intézkedések - amelyek részleteit még nem hozták nyilvánosságra – azonban zavart és riadalmat keltettek Németország szomszédai körében, akik tartanak a schengeni övezetre, valamint az Európai Unió gazdaságára gyakorolt következményekről.
Donald Tusk lengyel miniszterelnök Varsóban élesen bírálta a német terveket. Ha a német vezetők véghezviszik a szigorúbb ellenőrzéseket, az a schengeni megállapodás „de facto nagymértékű felfüggesztéséhez” vezetne – mondta. Ugyanakkor Tusk közölte azt is, hogy nincs kétsége afelől, hogy a német belpolitikai helyzet miatt szigorodik az ország határellenőrzése.
Németország már korábban is végzett ellenőrzéseket a Lengyelországgal, Ausztriával, Csehországgal és Svájccal közös határain.
A német hatóságok a német belügyminisztérium adatai szerint tavaly október óta mintegy 30 ezer, érvényes okmányokkal nem rendelkező embert fordítottak vissza ezeken a határokon.
Az e heti bejelentés az ellenőrzések kiterjesztéséről szól a Franciaországgal, Luxemburggal, Hollandiával, Belgiummal és Dániával közös határokon.
A lengyel vezetők attól tartanak, hogy a német szigor forgalmi dugókhoz vezet a lengyel-német határon, akadályozva ezzel a kereskedelmet. Tusk hangsúlyozta, hogy Varsó „sürgősen konzultál a többi érintett országgal". A lengyel miniszterelnök lemondta a hét végére tervezett részvételét egy potsdami rendezvényen, ahol a tervek szerint Scholzcal találkozott volna.
Scholzra kétoldalról is nagy nyomás nehezedik. Külföldön a schengeni övezet szétszakításától tartanak, belföldön pedig a migráns-áradat feltartóztatását várják el tőle. A konzervatív Kereszténydemokrata Unió (CDU) azt követeli, hogy fordítsák vissza a más uniós országokból Németországba belépni szándékozó menedékkérőket – ez a lépés szakértők szerint
dominóhatást váltana ki egész Európában, és más országok is lezárnák határaikat a menedékkérők előtt.
A koalíciós kormány miniszterei gyorsított eljárások bevezetését szorgalmazták a menedékkérők kitoloncolása érdekében más uniós országokba, amelyeket felelősnek tartanak kérelmük elbírálásáért. Az ellenzéki CDU képviselői kedden részt vettek a koalíciós vezetőkkel tartott csúcstalálkozón, amelynek azt volt a célja, hogy a pártok között megállapodás szülessen a szigorításokról. A CDU politikusai azonban távoztak a tanácskozásról, miután világossá vált, hogy a kormánykoalíció nem hajlandó elég messzire menni.
A szövetségi kormány nyilvánvalóan reménytelenül megosztott, és képtelen megegyezni a hatékony intézkedésekről
– jelentette ki Friedrich Merz CDU-vezető az X-en közzétett bejegyzésében.
Faeser bejelentése az új határintézkedésekről a keletnémet Brandenburg tartományban szeptember 22-én tartandó kulcsfontosságú szavazás előtt hangzott el. A felmérések szerint az AfD vezet, megelőzve Scholz balközép Szociáldemokrata Pártját (SPD), amely az újraegyesítés óta megszakítás nélkül vezeti a tartományt.
A hónap elején az AfD megnyerte a választást a keleti Türingia tartományban, Szászországban pedig szorosan a CDU mögött a második helyen végzett. A radikálisok és a konzervatívok győzelme újabb csapást jelentett a szociáldemokraták, a zöldek és a szabaddemokraták által alkotott koalícióra, amely csúfosan leszerepelt az európai parlamenti választásokon. Azon a szavazáson az SPD több mint egy évszázada a legrosszabb eredményt ért el egy országos választásokon.
Egy újabb jobboldali győzelem, ezúttal Brandenburgban csak tovább erősítené azokat a találgatásokat, hogy a koalíció nem biztos, hogy kitart az egy év múlva esedékes következő szövetségi választásokig, a Deutschlandtrend közvéleménykutató irányadó felmérése szerint a kormánykoalíció támogatottsága újabb mélypontra süllyedt.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.