Az olasz tízéves állampapírok hozama hathetes csúcsra ugrott azután, hogy Sergio Mattarella államfő bejelentette, a kormányalakítási egyeztetések kudarcba fulladtak, és ha nem szavaznak bizalmat egy szakértői kormánynak, újabb választás írnak ki. A tízéves német és olasz államkötvények hozamkülönbsége három hete a legmagasabb szintre, 133 bázispontra nőtt.
A milánói FTSE MIB index pedig több mint 2 százalékot esett tegnap napközben.
A piacok túl optimisták voltak a márciusi referendum utáni kormányalakítási kísérletekkel kapcsolatban, új választásra ennyire korán senki sem számított
– idézi a Banca Ifigest intézményi ügyfelekkel foglalkozó részlegét vezető Carlo Franchinit a Reuters hírügynökség.
Nem várhatunk tovább. Döntsenek a pártok szabad akaratuk szerint, hogy megbíznak-e egy szakértői kormányt
– mondta Mattarella. Az elemzők erre a forgatókönyvre kevés esélyt látnak, tekintve, hogy mind az Öt Csillag Mozgalom élén álló Luigi Di Maio, mind az Északi Liga pártvezetője, Matteo Salvini leszögezte: nem támogatják szakértői kormány alakítását. A Világgazdaságnak nyilatkozó Tanács-Mandák Fanni, a Külügyi és Külgazdasági Intézet szakértője azonban arra hívta fel a figyelmet, hogy a Demokrata Párt mellett még a frakcióvezetők véleményével ellentétesen voksoló párttagok is bizalmat szavazhatnak a „semleges” kormánynak.
Di Maio és Salvini is Mattarella másik javaslatát, az új választás kiírását preferálná. „Az egyik legnagyobb probléma az előrehozott választással, hogy mivel még nem volt példa a voksolás ilyen gyors megismétlésére, a részvételi arány is kérdéses lehet. Másrészt ugyanazon választási törvény alapján tartanák meg, mint a márciusit, és előreláthatólag hasonló végeredmény születne, ugyanaz a parttalan vita reprodukálódna” – fogalmazott Tanács-Mandák Fanni.
Di Maio a júliusi voksolást támogatná, Mattarella ellenben a nyaralások miatt inkább ősszel hívná újra szavazóurnákhoz az olaszokat. Ez a késői időpont viszont a 2019-es költségvetés miatt lehet problémás.
Ha szakértői kormányt állítanának fel, az 2018 végéig kidolgozná a jövő évi büdzsé tervezetét, ám az őszi megismételt választás esetén kérdéses, hogy erre mikor kerülhetne sor.
Ha az olasz parlament nem tudja határidőre megszavazni a jövő évi büdzsét, annak súlyos következményei lehetnek. „Több szempontból is instabil helyzetet okozna, a külföldi tőkebefektetések csökkenésével járna. Ráadásul egy olyan államban, ahol a gazdaság csak a közelmúltban kezdett újra bővülni, nagy a veszélye annak, hogy az elhúzódó bizonytalanság visszafogja a növekedést, sőt akár negatívba is átfordíthatja” – mondta az Itália-szakértő.
A teljes cikk a Világgazdaság szerdai számában olvasható
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.