BÉT logóÁrfolyamok: 15 perccel késleltetett adatok

Műtárgybefektetés: kik gyűjtenek és mi érdekli őket? – ezen a konferencián minden kiderül

A műtárgy.com online műkereskedelmi portál hatodik alkalommal rendezi meg egésznapos, hiánypótló műtárgybefektetési konferenciáját a Művészetek Palotájában november 7-én. Az eseményre a hazai műtárgyvásárlók legfontosabb szokásait ismertető kiadvány is megjelenik. A rendezvényről Kollmann Szilviát, a Műtárgybefektetési Konferencia szervezőjét, a műtárgy.com alapító ügyvezetőjét kérdeztük.

Kiknek szól a konferencia, az eddigi tapasztalataik alapján kik érdeklődnek elsősorban? Változott-e a résztvevők köre?

A konferencia elsősorban a műtárgyvásárlóknak szól, gyűjtőket, befektetőket várunk az egész napos rendezvényre. Mivel ez a hatodik alkalom, már jól ismerjük az igényeket, hogy milyen tudásanyagra van szükség. Nagy örömmel látom, hogy évről-évre egyre nagyobb az érdeklődés. 

Mára kialakult egy új gyűjtői generáció, jobbára az a negyvenes korosztály, akinek van befektetni való pénze is, de elsősorban igénye arra, hogy kvalitásos műtárgyakkal vegye körbe magát.

Nekik abszolút szükségük van a tudásra és a jó példákra, a "best practice-re". Mindkettőre lesz lehetőség az eseményen, ahogy networkingre is.

Műtárgybefektetés
Kollmann Szilvia, a Műtárgybefektetési Konferencia szervezője, a műtárgy.com alapító ügyvezetője / Fotó: műtárgy.com

Előad például az egyik legismertebb műgyűjtőnk, Antal Péter, aki bemutatja húszezer (!) darabos kollekciójának kialakulását, fejlődését, ismerteti a több évtizedes gyűjtési, műkereskedelmi tapasztalatait. Valamint Nudelman László numizmata – aki szintén meghatározó műgyűjteménnyel rendelkezik – is előadást tart, méghozzá egy alternatív befektetési területről: az érem és a bankjegygyűjtésről. 

Külön előadás szól a gazdasági, adózási kérdésekről. Ebben miről lesz szó? 

A gyűjtők körében jelentős érdeklődés mutatkozik a műtárgyvásárlást és értékesítést érintő adózási kérdések iránt. Idén a témát egy speciális szemszögből, az öröklés és adótervezés felől közelítjük meg. A műtárgy gyűjteményünknek ugyanúgy végig kell gondolnunk a helyét és szerepét a magánvagyonunk rendszerében, mint a hagyományos befektetési eszközök esetében. Nem lehet azonban egy kalap alá venni a családi céget, a részvényportfoliót és a műkincseket. Az előadás keretében ezért Illés István, az APELSO Wealth Management cégtársa mutatja be azokat a lehetőségeket, amelyek segítségével biztosítani tudjuk a családi vagyonon belül a műgyűjtemény sorsát akár a halálunk utánra is, és esetlegesen még adóelőnyre is szert tehetünk a műtárgyak értékesítése vagy hasznosítása során.

Érzelem vagy befektetés? Melyiket érdemes előtérbe helyezni? 

Erre minden gyűjtőnek saját válasza van, és mi most egy kerekasztal beszélgetésben egyeztetjük a nézőpontokat. Pontosabban arra leszünk kíváncsiak, hogyan teremthető egyensúly a különböző megközelítések közt. 

  • Hradszki László műgyűjtő, közgazdász, 
  • Nemes Péter művészettörténész, a Nemes Galéria tulajdonosa, 
  • Szecső Róbert műgyűjtő, hitelintézeti régióvezető és 
  • Tausz Ádám üzemgazdász, a Budapest Contemporary vásár alapítója 

beszélgetnek erről. 

Mindannyian az üzleti világból érkeztek a műkereskedelembe, de tevékenységüket átitatja a műtárgyak iránt érzett szenvedély. Ezt a beszélgetést én fogom vezetni, hiszen én is közgazdasági és banki háttérrel rendelkezem, de gyűjtő ügyfeleim és saját tapasztalataim révén rálátok a műgyűjtés érzelmi vonulataira is. 

Műtárgybefektetés
Műtárgybefektetési Konferencia 2023 / Fotó: Szántó András / műtárgy.com

Új fogalom a kortárs műkereskedelemben az ultra kortárs. Mit takar ez?

A „klasszikus kortárs” és a „kortárs” után az „ultra-kortárs” jellemzően a negyven évnél fiatalabb művészek műveit jelenti. A panelbeszélgetés résztvevői azokra a kérdésekre keresik a választ, hogy mennyire váltotta be ígéreteit az „ultra-contemporary” szegmens, milyen sikereket ért el a magyar Y generáció, és milyen lehetőségek állnak a hazai fiatalok előtt. Rieder Gábor művészettörténész-kurátor moderálásában Valkó Margit, a Kisterem galéria tulajdonosa, Vágó László műgyűjtő, a NEO Property Services vezérigazgatója és Vékony Délia művészettörténész, a HAB (Hungarian Art and Business) művészeti igazgatója beszélget majd. Legalább ilyen fontos témának tartom azt a kerekasztalt, ahol a kortárs képzőművészet belsőépítészeti megjelenéséről lesz szó és amelyet Osvárt Judit, az Elle Decoration magazin főszerkesztője moderál majd.

Kutatás a hazai műtárgyvásárlási szokásokról 2024 / Fotó: Deloitte Magyarország

Idén is megjelenik kiadványuk a konferenciára? 

Igen, elsőként a konferencia résztvevőinek mutatjuk be a Deloitte Magyarországgal közösen készített kutatásunkat a hazai műtárgyvásárlói szokásokról. Azt igyekeztünk felmérni többek között, hogy a műtárgyvásárlók milyen típusú műtárgyakat vesznek, az elsődleges vagy a másodlagos piac helyszínein vásárolnak, milyen online platformokat követnek. Vezetnek-e nyilvántartást a gyűjteményeikről és van-e tervük a gyűjtemény utódlásával kapcsolatban. Ez már a második kiadása a nemzetközi előzményeken alapuló felmérésnek, amelyet a konferencia résztvevői nyomtatott kiadványban is megkapnak, de online felületről is letölthetővé tesszük. 

Címoldalról ajánljuk

Tovább a címoldalra

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.