Kampányszerű kármentésbe kezdett Peking a piacait végigsöprő eladási hullám megállítására. Három borzalmas nap után csütörtökön hónapok óta a legszebb teljesítményt nyújtották a kínai részvénypiacok. A hongkongi Hang Seng index például 3,24 százalékot emelkedett, és még ez is csak arra volt elegendő, hogy a hét veszteségeit 3,7 százalékra mérsékelje. Technológiai részindexe a csütörtöki nyolc százalékos emelkedés után is 4,3 százalékkal a múlt heti zárás alatt maradt. Az eladási hullám megtépázta jüan kéthetes csúcson zárt a zöldhasú ellenében, igaz, ebben az is segített, hogy a Federal Reserve szerdai ülése utáni csalódás dollár-eladási hullámot indított el.
Az óriási piaci döccenő tanulságos a kínai piacokat illetően. Kína bármikor képes meglepetést okozni – nyugtázták a külföldi befektetők, amikor Peking a hét végén bejelentette, hogy nonprofittá alakítják át a kapitalisták túszává vált óriási privát oktatási szektort. Mindjárt ezután az eladás gomb után nyúltak. Miután a kommunista párt irányította állam az ősz óta többször is komolyan belenyúlt a hatalmasra hízott kínai privát technológiai vállalatok ügyeibe, adódott a kérdés, nem szigorodik-e a kontroll más területeken is.
Még olyan spekuláció is elterjedt, hogy betiltják a kínai vállalatok részvény-kibocsátásait (IPO-it) az Egyesült Államokban, amellyel Kína elkeseredett versenyben áll a legnagyobb gazdasági és technológiai világhatalom címéért.
Miután az eladási hullám nem futott le az első ijedelemmel hétfőn, a kínai döntéshozók ráébredtek, hogy valamit tenniük kell a piacok megnyugtatására. Az állami médiában sorozatban jelentek meg a cikkek arról, hogy a vérengzés a piacokon nem indokolt, egyes elemzők pedig arról spekuláltak – jelentette a Bloomberg –, hogy az államhoz kötődő egyes alapok elkezdtek vásárolgatni a piacokon, hogy stabilizálják az árakat. A Hszinhua hírügynökség arról adott ki cikket, hogy az egyes internet platformokat és az oktatási piacot érintő intézkedések az adatbiztonság és a társadalmi igazságosság érdekében születtek, nem pedig abból a célból, hogy lecsapjanak a vállalkozásokra. Az állami hírügynökség is megírta, és egy jól értesült forrás alapján a CNBC is azt jelentette, hogy a kínai vállalatok külföldi IPO-i tovább folyhatnak.
A nagyágyút az értékpapír-felügyelet vetette be. A csütörtökre virradó éjszaka Fang Hszinghaj alelnök sürgősséggel összerántott konferenciahívást tartott a nagy befektetési intézmények – köztük például az amerikai Goldman Sachs, BlackRock, Fidelity és JPMorgan és a svájci UBS – vezetőinek részvételével. Névvel egyik résztvevő se nyilatkozott a beszélgetés után, de résztvevőkre hivatkozva a Bloomberg és a Financial Times is azt jelentette: a felügyelet megnyugtatta őket, hogy az új intézkedések egyedül az oktatási szektort célozzák, és nem egy szélesebb körű akciót készítenek elő a technológiai szektor vállalkozásai ellen.
A dollár/jüan fokozatosan a 6,5-ös pszichológiai szint alá esett, ami azt sugallja, hogy valamelyest csökkentek a félelmek. De a kockázat még mindig nem múlt el, hiszen Peking politikai változásokat tervez
– írta a Commerzbank jegyzetében Hao Zhou szenior feltörekvő piaci közgazdász.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.