Szellemvárossá tették a 13 milliós kínai Hsziant a Covid-19 terjedése ellen már majd egy hete bevezetett szigorú korlátozások. Ez emlékeztet: a harmadik évébe lépő járvány alaptényező marad a világgazdaság számára. A pénzügyi piacokon érezhetően fenntartják a feszültséget a járványhírek. Kitart a várakozás, hogy folytatódik a globális kilábalás a gazdasági válságból, de ismét csapást mérhet a reményekre a Covid, amikor az ünnepek elmúltával beindul az év eleji nagyüzem.
Kína, ahonnan a pandémia útjára indult, speciális eset, hiszen a járvánnyal szemben Peking a zéró tolerancia politikáját követi, óriási szigorral igyekezve meggátolni a koronavírus terjedését.
Kína azonban a világ második legnagyobb gazdasága, amely erős és növekvő befolyást gyakorol a világgazdaság kínálati láncaira. Ráadásul hozzájuk még alig tette be a lábát a vírus szupergyorsan terjedő és még nem kiismert omikron variánsa, amely az Atlanti-óceán két oldalán növekvő aggodalmat okoz a döntéshozók között.
Nehéz elképzelni mi következne, ha az omikron megveti a lábát Kínában is, ahol a Covid-fertőzések domináns részét a korábbi variánsok okozzák, és vasárnap 162 tünetekkel járó esetet regisztráltak, ami 21-hónapos csúcs. A grafikonra pillantva ez eltörpül a 2020 tavaszi – Kínában mindmáig egyetlen komoly – hullámhoz, és az európai országok jelenlegi számaihoz képest. De Hszianban – ahol még nem mutattak ki omikron-fertőzöttet – a lakosok engedély nélkül nem hagyhatják el az otthonukat, és a járműforgalmat is szigorúan korlátozták. A kínai részvények emelkedéssel kezdték a napot, miután a jegybank ígéretet tett rá, hogy a segíti az elmúlt hónapokban pénzügyi problémákkal küzdő ingatlanpiacot, de a járványaggodalmak közepette a sangháji tőzsde fő indexe és a CSI3000 részvényindex a mínuszban zárt, miként a tokiói Nikkei225 is.
A járványaggodalmak miatt a kínai árupiacokon csökkent az alapanyagként használt fémek ára (miközben a londoni fémtőzsde a karácsonyi ünnepek miatt zárva maradt): a cinké például 1,7, az alumíniumé 2,5 százalékkal. Eközben a nyersanyagárak csökkenése, az ingatlanpiac bukdácsolása és a gyenge fogyasztói kereslet miatt a kínai vállalatok profitjának éves növekedését mutató novemberi adatok lassulást mutattak: az októberi 42,2 százalékról 38 százalékra. A hét végén a Kínában és világszerte is elterjedten alkalmazott Sinovac vakcináról rossz hírek érkeztek: hongkongi egyetemek kutatása szerint az ezzel végzett harmadik, rásegítő oltás nem produkált hatásos antigén választ az omikron vírussal szemben.
Eközben Európában, ahol pedig villámgyorsan terjed a Covid omikron változata, a járványhírek nem tudták kiölni a részvénypiaci optimizmust: bár a papírok szárnyalásáról nem lehet beszélni, emelkedtek ma a részvényindexek. Peter Garnry, a Saxo Bank fő részvénystratégája szerint előretekintve is indokolt az optimizmus, csak érdemes megfelelően széttagolni a befektetéseket a kockázat csökkentése céljából. A szakember India példáját említette: az ország borzasztó járványhullámmal szembesült, a részvényei mégis hónapról hónapra emelkedtek.
A járványhírek bőven megrángathatják az olaj és az üzemanyagok árát is:
több és súlyosabb korlátozás kisebb gazdasági növekedést és alacsonyabb olajárat jelenthet.
Ma kiismerhetetlenül mozgott a Brent és a WTI, a Brent a háromhónapos szállítási határidőre némileg emelkedett is, 76 dollár fölé, messze a 70 dollár alatti mélypontokról, ahová az omikron megjelenése taszította.
Az erősen fertőző új vírusvariáns egy hónapja robbant be a köztudatba, és ennyi idő még mindig messze nem volt elegendő a várható gazdasági hatásai feltérképezésére, bár a beérkező információk alapján finomodnak az előrejelző modellek. A globális járványgörbék még csak kis részben tükrözik a hatását, jelenleg az látszik belőlük, hogy a Covid egyetlen korábbi hullámában sem mutattak ki annyi fertőzést, mint jelenleg, a halálozások száma azonban az átoltottság emelkedésével párhuzamosan folyamatosan csökkent idén. Ez kevesebb járványkorlátozást jelenthetne, és több levegőt a gazdaságoknak, az omikron érkezésével azonban a kormányok ismét szigorításba kezdtek. A jelenlegi modellek alapján az omikron nagyon jelentősen átrajzolhatja a görbéket - és a kormányzati hozzáállást.
Az új variáns a The New York Times összefoglalója szerint két-háromszor gyorsabban terjed, mint a korábbi, delta vírus, azaz ahová beszabadul, ott nagyon gyorsan uralkodóvá válik, ami például az Egyesült Államokban a már eleve romló járványgörbéket rontja tovább. A korábbi Covid-fertőzés nem jelent ellene immunitást, az oltások kevésbé hatékonyak a megfertőződés ellen, és bár úgy tűnik, kevesebb embernél okoz súlyos tüneteket, a fertőzések sokkal magasabb száma miatt mégis az a veszély, hogy a korábbinál sokkal több ember kerülhet kórházba, különösen alacsony átoltottságú helyeken.
Az omikron jelentette fenyegetés jelentős és azonnali, és az egyéneknek és a kormányoknak erre kell felkészülniük
– írta múlt heti közleményében a Covid-19 Scenario Modeling Hub nevű modellező tudóscsoport.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.