A Kőolaj-exportáló Országok Szervezete (OPEC) és a szervezeten kívüli termelők (együttesen: OPEC+) május után júniusra is napi 432 ezer hordós együttes termelésbővítésről állapodtak meg – közölte az OPEC+ csütörtök délután. Mint ismert, áprilisig az olajtermelő országok havonta napi 400 ezer hordóval növelték az összesített kvótát.
A fórum közleménye a gyengébb kínai kereslettel indokolta az eddigi menetrendnek megfelelő újabb emelés mértékét éppen egy nappal azután, hogy az Európai Bizottság az orosz kőolaj teljes embargóját ajánlotta a közösség tagjai figyelmébe.
A kvóták ismételt emelésével az OPEC+ kitart terve mellett, hogy a nyugati követelések ellenére csak év végéig oldja fel teljesen a világjárvány okozta termeléskorlátozást.
A sajtóközlemény továbbá arra is kitér, hogy az adatok és a kilátások kiegyensúlyozott piacról tanúskodnak. A valóság azonban az – írja a Capital Economics –, hogy az olajárak továbbra is túl magasak, hordónként jóval 100 dollár felett vannak, és a határidős olajárak is arra utalnak, hogy a piac kínálati oldalról korlátozottabb, mint ahogy azt az OPEC+ állítja.
Nem valószínű, hogy az OPEC+ gyorsítaná a kitermelés növelését a piaci szűkösség feloldása érdekében, mivel az exportáló országok rendkívül elégedettek a kőolaj hordónkénti 100 dollár feletti jegyzésével
– írta a döntés kapcsán Ajay Parmar, az ICIS vezető olajpiaci elemzője is. Majd hozzátette,
ezért várhatóan 2022 folyamán folytatják a kínálat lassú bővítését.
Oroszországnak – mint a világ harmadik legnagyobb olajtermelőjének az Egyesült Államok és Szaúd-Arábia mögött, és mint a világ első számú nyersolaj-exportőrének – amúgy jelentős ráhatása van az OPEC+ döntéseire is.
Mindenesetre a kvótabővítés csak annyira releváns, amennyire a termelők képesek kitölteni is azt – írja a Capital Economics. Az elmúlt hónapokban pedig ez nem sikerült az elemzőház szerint. Áprilisban az OPEC 10 tagja például a Reuters adatai szerint napi 24,4 millió hordó olajat termelt, ami közel napi egymillió hordóval kevesebb az engedélyezett napi 25,3 milliónál. A ki nem használt kvótában Angola és Nigéria tervezettnél alacsonyabb termelése a ludas.
A Capital Economics is úgy véli, az OPEC+ az orosz termelés csökkenése ellenére az idén a menetrend szerint növeli tovább a nyersolajtermelést, de a csoport nem tudja teljes mértékben kitölteni a megemelt kvótákat. Ezért az olaj jegyzése év végére 100 dollár körül állapodhat meg hordónként. Ehhez képest felfelé mutató kockázatot jelent, ha az EU az orosz olajra valóban bevezeti az embargót.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.