Az állam- és kormányfők e heti csúcstalálkozóján elfogadandó nyilatkozattervezet szerint bevezetnék az embargót a tengeren érkező orosz olajra, de ideiglenes felmentést kap a tilalom alól a vezetéken érkező nyersanyag – értesült a Reuters. A tengeri kikötő nélküli Magyarország, Szlovákia és Csehország esetében tehát későbbre halasztják az embargót.
A hírügynökség emlékeztet, hogy a szöveget még átírhatják, mivel ez az a kompromisszum, amelyben a hétvégén nem sikerült megállapodni. A BBC úgy tudja, hogy sikertelenül zárult a nagykövetek hétfői egyeztetése is. Aligha valószínű, hogy a csúcson véglegesítenék, mit jelent pontosan az „ideiglenes” felmentés, így sajtóértesülések szerint diplomaták és miniszterek feladata lesz olyan megoldást keresni, amely biztosítja, hogy tisztességes marad a verseny az orosz olajat továbbra vásárlók és azok között, akiktől megvonják ezt a lehetőséget.
Az EU-csúcs délután két órakor kezdődik, de akár ennél korábban is napvilágot láthatnak fontos nyilatkozatok.
Az Európai Unió tagországainak meg kell állapodniuk az Oroszországgal szembeni új szankciócsomagról, beleértve az orosz olajimport korlátozását is, a tisztségviselők által folytatott tárgyalások során
– mondta hétfőn az EU külpolitikai főképviselője.
Egyhangúlag kell döntenünk. Vasárnap délután és hétfő reggel is kemény tárgyalások zajlottak
– mondta Josep Borrell a France Infónak. Arra a kérdésre, hogy az orosz olajimport tilalmára vonatkozó tervek megbukhatnak-e Magyarország és más kelet-európai államok ellenállásán, a politikus azt mondta:
Nem, nem hiszem... a végén megállapodás születik.
Borell azt is hangsúlyozta,
az uniónak figyelembe kell vennie minden tagország egyéni körülményeit.
Hozzátette, hogy az embargóhoz több időt kell hagyni Magyarországnak, Szlovákiának és Csehországnak, ahová az orosz olajimportnak összesen a 7-8 százaléka jut.
A csúcsot megelőzően több hírforrás is úgy értesült , hogy az olajembargó elhatározásának magyar ellenzésével több tagállam is egyetért. Ezekre a hírekre – amelyek csökkentik az energiahiány és az európai recesszió valószínűségét – erősödött az euró és a forint, és emelkedtek az európai részvényindexek.
Az olajpiac azonban feszült maradt, az energiahordozó ára több mint kéthavi csúcsra emelkedett, miközben a piacokon a Brüsszelből érkező híreket lesték. Az OPEC+-csoportba tömörült olajexportáló országoktól aligha várhat enyhülést az árnyomásban a piac: a nyugati sürgetés ellenére csütörtöki ülésükön valószínűleg nem döntenek a termelés további növeléséről – írta a Reuters.
A fejleményeket figyeljük, és frissítjük az anyagunkat.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.