BÉT logóÁrfolyamok: 15 perccel késleltetett adatok

Nem az olajra, hanem az ételre kellene figyelnünk Larry Fink szerint

Amerikát a benzinár érdekli, de globálisan az élelmiszerárak jóval fontosabbak.

Amikor Oroszország megtámadta Ukrajnát, az az olaj és számos más nyersanyag – például Európában a földgáz – árának robbanásához vezetett, ám a BlackRock-alapító Larry Fink szerint mindez csak elterelte a befektetők figyelmét a hosszabb távú és még nagyobb károkat okozó élelmiszer-inflációról – írja a Financial Times.

WASHINGTON, USA - OCTOBER 13: Food products on a shop shelf and price tags at a market in Washington, United States on October 12, 2021. While the rise in food prices, which has been accelerated by the coronavirus pandemic, reached its highest level since 2011 in the US, it continues to fuel inflation in the country. According to the latest data from the US Bureau of Labor Statistics on Wednesday, the consumer price index (CPI) in September climbed 5.4% from the same period of last year, hitting a 13-year high. Yasin Ozturk / Anadolu Agency (Photo by Yasin Ozturk / ANADOLU AGENCY / Anadolu Agency via AFP)
Fotó: Yasin Ozturk / AFP

Az élelmiszer nem csupán az inflációval kapcsolatban kiemelten fontos az üzletember szerint, de geopolitikai hatásai is vannak. 

Ráadásul noha az olajárak a héten elkezdtek közeledni a háborút megelőző időszakot jellemző szinthez, az élelmiszer-infláció makacsul tartja magát, így az amerikai fogyasztói árak a csirke és a liszt esetében éves szinten 20 százalékot, a margarinárak 34 százalékot emelkedtek, tegyük hozzá, hogy bivalyerős dollárárfolyamok mellett.

Fink szerint bár az amerikaiakat a benzinár érinti inkább, az étel sokkal nagyobb probléma. Ukrajnában óriási terület vált alkalmatlanná a művelésre, miközben a globális műtrágyaárak csaknem 100 százalékot nőttek, ami a felhasznált mennyiséget csökkenti, rontva a betakarítás minőségét.

Chairman and CEO of BlackRock, Larry Fink (L) waves as he leaves a meeting about climate action investments with heads of sovereign wealth funds and French President at the Elysee Palace in Paris on July 10, 2019. (Photo by Ludovic MARIN / AFP)
Fotó: Ludovic Marin / AFP

Noha az alacsonyabb olajárak lassan az amerikai benzinkutakon is érzékelhetők lesznek, a vállalatok által felhasznált alapanyagok továbbra is drágák. A Világbank előrejelzése szerint az élelmiszerárak globálisan 20 százalékkal nőhetnek idén, sokkal nagyobb mértékben, mint a nyersanyagárak.

Az élelmiszerválság különösen Afrikára gyakorolhat óriási csapást, mert általában Ukrajnából importál gabonát a saját termése mellé. Azonban 

a kontinensen a műtrágyaárak még inkább elszabadultak, 300 százalékot drágultak, és az Afrikai Fejlesztési Bank (AFB) szerint mintegy 2 millió tonnás hiány is kialakult. 

Az AFB elindított ugyan egy másfél milliárd dolláros programot a helyzet kezelésére, ám arra figyelmeztet, hogy akár 20 százalékkal is csökkenhet az idei termés mennyisége.

Címoldalról ajánljuk

Tovább a címoldalra

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.