Az elemzők 50 bázispontos kamatemelésre számítottak, a Román Nemzeti Bank (BNR) azonban 75 bázisponttal lepte meg őket, és ígéretet tett rá, hogy eszközeit továbbra is felhasználja az infláció leszorítására. Közép-Európában folytatódik a küzdelem az elszabadult drágulás ellen, késő délután várhatóan a lengyel központi bank is kamatemelést jelent be.
A múlt héten a Magyar Nemzeti Bank is meglepte a piacokat hatalmas, 125 bázispontos kamatemelésével, de egyúttal azt is bejelentette, hogy 13 százalékon lezárult az alapkamat-emelések 16 hónapon át tartó ciklusa. A monetáris szigorítás ezzel nem zárul le Budapesten, a változó kamatozású likviditáslekötő betéti eszköz első tenderét szerdán, míg a rendszeresen meghirdetett diszkontkötvénye első aukcióját csütörtökön tartja az MNB.
A nyári hónapokban beszivárgott a piacokra némi remény, hogy a több évtizedes csúcspontokon hamarosan tetőzhetnek az energiaválság örvényébe került Európa inflációs rátái, és Közép-Európa esetében ez a tavaly nyár óta folyó erőteljes kamatemelések végét hozhatja, de ezek a remények azóta szertefoszlottak.
Prágában és Budapesten is bejelentették ugyan a kamatemelések végét, de az inflációs szorítás nem enyhül, és miközben az Európai Központi Bank is erőteljes kamatemelésekbe kezdett, a monetáris szigorításnak Közép-Európában is aligha szakad vége, ahogy közeledik a krónikus energiahiánnyal fenyegető tél.
A szerdai emelés 6,25 százalékra vitte fel a BNR fő kamatát, ami még így is a legalacsonyabb a régióban: a csehek 7 százaléknál álltak le, a lengyelek a szerdai jegybanki kamatbejelentés előtt 6,75 százaléknál tartanak. Azt tudni kell, hogy a román jegybank eszközei mások , mint a többieké, ők eleve többet használnak likviditási eszközöket, és az eltérő rendszerben a lej is jobban tűrte a dollár menetelését, mint a többi régiós deviza, miközben a cseh jegybank hatalmas devizatartaléka gyorsan apad a korona védelmében.
A román infláció is a viszonylag alacsonyak közt van a régióban, de azért az augusztusi 15,32 százalék messze van a megnyugtatótól és az 1,5–3,5 százalékos jegybanki célsávtól.
A jegybanki közlemény szerint az infláció az év vége felé haladva tovább emelkedhet, bár a korábbiaknál érzékelhetően lassabban. Az emelkedést a kedvezőbbé váló bázishatás – tehát az egy évvel ezelőtti már magas üzemanyagárak – ellenére az okozhatja, hogy a földgáz és az áram tovább drágulhatnak, és az élelmiszerárakat is felhajtják az ukrajnai háború és a nyári aszály hatásai.
Ugyanakkor a háború és a szankciók eszkalálódása a gazdasági teljesítmény szempontjából is jelentős kockázatokat hordoz, és ezekhez a romániai költségvetés alakulásával kapcsolatos rizikók társulnak – figyelmeztetett a BNR.
Mindezek fényében a bank továbbra is szigort kíván alkalmazni a a belföldi likviditás menedzselésében, és felhasználja eszközeit az infláció mérséklésére.
A lengyel jegybank várhatóan délután 5 óra körül jelenti be döntését. Az elemzői konszenzus negyed százalékpontos kamatemelés.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.