A brit egyetemekre igyekvő külföldi fiatalok ihatják meg a levét annak, hogy rekordokat döntöget a bevándorlás az Egyesült Királyságba. Az új miniszterelnök, Rishi Sunak azt fontolgatja, hogy a jövőben nem engedik be őket.
Akinek külföldiként, akár magyarként az az egyik életcélja, hogy Oxfordban, vagy Cambridge-ben tanuljon, még nem kell lemondania erről, akkor sem, ha az intézkedést valóban meghozzák. A csúcsegyetemekre nem vonatkozna az új rendszabály. Akik azonban ennél alacsonyabbra tették a mércét, azok előtt lezárulhat a sorompó.
A legtöbb egyetemista egyébként Indiából és Kínából érkezik. A legnagyobb számban a University College London és Manchesteri Egyetem oktat külföldieket. Összességében százezrekről van szó.
A háttér: a csütörtökön közölt adatok szerint júniusban rekordot döntött a bevándorlás. A becslések szerint 12 hónapos időszakra visszatekintve 1,1 millió ember érkezett az Egyesült Királyságba letelepedési céllal. Eközben 560 ezren elmentek, és a nettó bevándorlás így is meghaladta a félmilliót a 67,3 millió lakosú országba.
A Downing Street azonnal reagált a számokra, és kiderült: azt tervezik, hogy a külföldiek számára megtilthatják „az alacsony minőségű diplomák” megszerzését, és a külföldi diákoknak azt sem engednék meg a jövőben, hogy magukkal hozhassák az országba a családjukat – jelentette a The Times.
A hírekből egyelőre nem derült ki, mely egyetemekre, vagy képzésekre nem vonatkozna a rendszabály.
Miközben a Tory kabinet egyre népszerűtlenebb, és a britek többsége kedvezőtlen véleménnyel van az általuk levezényelt európai uniós kilépés („Brexit”) óta történt fejleményekkel, a bevándorlás korábban elképzelhetetlen sebességre kapcsolt.
A félmilliós nettó beáramlás több, mint a kétszerese az előző egy évre mért 239 ezernek, és jelentősen meghaladja a Brexit előtti rekordot, a 2015 márciusában rögzített 239 ezret is.
Amennyiben a gyors bevándorlást gondnak tekintik – és igen –, nem azzal van a probléma, hogy „nem működik” a Brexit, amelynek a kampánya erőteljesen az EU-ból érkező munkavállalók ellen irányult. Az uniós dolgozók nettó értelemben továbbra is inkább elhagyják az Egyesült Királyságot a statisztikai hivatal adatai szerint. A brit állampolgárok inkább hazaköltöznek, de az igazán nagy beáramlás az unión kívüli országokból történik.
A valamikori hatalmas brit birodalom romjain épült Nemzetközösség országai számára az Egyesült Királyság határai könnyebben átjárhatók másoknál. Június, a bevándorlási adatok rögzítése óta meghalt a népszerű II. Erzsébet királynő, és vannak olyan félelmek, hogy ez megrengetheti a Nemzetközösséget, de amíg nem lépnek ki népes országok, ez nem lehet ok a bevándorlás lelassulására.
Sunak konzervatívjainak pedig egyik alapígérete a bevándorlás visszaszorítása.
A statisztikai hivatal egyébként egyedi tényezőket nevezett meg a bevándorlás megugrásának okaiként. Két program keretében is vízumot kaphatnak a háború ellen menekülő ukránok, illetve a Brexitet követően megváltoztak a bevándorlási szabályok. A betelepülést pedig egy pontrendszer alapján engedélyezik, ami a korábbi állapotnál kedvezőtlenebb az EU-állampolgárok számára, és ez meg is látszik a számokon.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.