Tetézte a már eddig is futószalagon érkező rossz hírek sorát a második legnagyobb svájci bank, a Credit Suisse (CS). A menedzsment várakozásai szerint a negyedik negyedévben 1,5 milliárd svájci frank lehet – adózás előtt számolva – a veszteség. A bankvezetés négymilliárd dolláros tőkeemeléshez szeretné kérni a részvényesek felhatalmazását.
A CS közölte, hogy a „kihívásokkal teli” gazdasági és piaci környezet jócskán leapasztotta az ügyfelek aktivitását, továbbá a negyedik negyedév elején felerősödött a tőkekiáramlás a bankból. A bank már korábban is jelezte, hogy rossz utolsó három hónapra számít az idén, viszont konkrét számokat nem közölt.
Frissítés: jóváhagyták a tőkeemelést!A szerdai rendkívüli közgyűlésen jóváhagyták a részvényesek a menedzsment által javasolt tőkeemelés konstrukciót. |
A bankház szerda délelőtt elkezdődött rendkívüli közgyűlésén részvényesei felhatalmazását kéri egy tőkeemeléshez, a pénzintézet szekerét valahogy ki kellene húzni 166 éves fennállása legnagyobb kátyújából.
A CS az elmúlt években botrányok és veszteségek sorozatát szenvedte el,
ezek közül a legnagyobb talán az amerikai befektetési cég, az Archegos kapcsán elszenvedett 5,5 milliárd dolláros veszteség volt. A bank összesen 10 milliárd dollárnyi tőkét volt kénytelen tartalékolni a brit Greensill csődje miatt. A befektetők és az ügyfelek bizalmát megrendítette az is, hogy a CS volt az első svájci bank, amelyet egy helyi bíróság pénzmosás miatt elítélt.
A pénzintézet a harmadik negyedévben 342 millió frank veszteséget szenvedett el, az első három negyedév során 1,94 milliárdra duzzadt ezzel az adózás előtti eredménysor mínusza. A botrányok és a veszteségek láttán az ügyfelek sorra hagyják ott az egykor szebb napokat látott bankot,
a harmadik negyedév végére az év elején kezelés alatt álló vagyon immár 6 százalékát vonták ki a cégből a befektetők, a tőkemenekítés üteme gyorsulóban van.
Elemzői becslések szerint a harmadik negyedév végére körülbelül 84 milliárd frank távozhatott a banktól. A vagyonkezelési üzletág a CS legfontosabb tevékenysége. A bank részvényeinek árfolyama csaknem 60 százalékkal zuhant az idén, a szerda délelőtti kereskedelemben a profitfigyelmeztetés hírére további csaknem 6 százalékot esett.
A bank október végén közölte, hogy több ezer fős létszámleépítésbe kezd, s a befektetési banki tevékenység helyett egyre inkább a kevésbé turbulens vagyonkezelésre próbál meg fókuszálni.
A működési költségeket 2025-re 15 százalékkal igyekeznek csökkenteni, ebből 2023-ig 1,2 milliárd frank megtakarítása a cél.
A mai közgyűlésen a részvényeseknek arról kell dönteniük, hogy elfogadják-e a menedzsment tőkeemelési terveit. Ennek keretében új tulajdonosokat vonnának be, 462 millió új részvényt bocsátanának ki 3,82 frankos áron.
A papírok többségét, 307 millió darabot a szaúdi nemzeti bank jegyezné le, amelynek így 9,9 százalékos tulajdona keletkezne a CS-ben.
Ezzel párhuzamosan a jelenlegi tulajdonosok számára 889 millió részvényt kínálnak fel 2,52 frankos áron. A menedzsment korábban közölte, hogy ha a tulajdonosok nem szavazzák meg ezt a konstrukciót, akkor 1,8 milliárd új részvényt bocsát ki, 2,27 frankos áron – mindenképpen össze kell jönnie a négymilliárd frankos tőkepótlásnak. A bank részvényeinek 49 százaléka intézményi befektetők tulajdonában van, ezen belül a svájciak aránya 11, a külföldieké 38 százalék. A szaúdiak már most is tetemes részesedéssel rendelkeznek.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.