Amint várható volt, megint nagyot csapott oda a Federal Reserve szerdán, és 75 bázisponttal, 3,75-4 százalékra emelte az irányadó kamatsávját. Nem is ez volt a szerdai ülés nagy kérdése, hanem az, hogy milyen ütemben folytatódhat az Amerikát és közvetve a világgazdaságot a recesszió felé igazgató szigorítás. Közleményében a bank jelezte: a további lépések már kisebbek lehetnek.
Erről Jerome Powell Fed-elnök este fél 8-kor kezdődő sajtótájékoztatón tudhatunk meg többet – ha az elnök úgy nem gondolja, hogy nem ad ilyen iránymutatást, miután a korábbiakban is azt közölte: esetről esetre döntenek, az adatokat figyelve.
A közlemény nem tett ígéretet a lassításra, ezt a szöveg változásaiból olvasták ki a hírügynökségek a korábbi közleményekhez képest, főképp a következő mondat hozzáadásából:
A célsáv jövőbeli emeléseinek ütemének meghatározásakor a bizottság figyelembe veszi az eddigi monetáris szigorítás összességét, a késést, amellyel a monetáris politika a gazdasági aktivitásra hat, valamint az inflációs, gazdasági és pénzügyi fejleményeket.
Hogy mit jelent a kumulatív szigorításra való utalás, arról minden bizonnyal kifaggatják Jerome Powellt a sajtótájékoztatón.
A Fedre nagy politikai nyomás nehezedik a november 8-i időközi választások előtt, amelyek tétje, hogy elveszíti-e a kormányzó Demokrata Párt a többségét a parlament egyik házában. Ha Powell csakugyan bejelenti a lassítást, azzal vádolhatják, hogy politikai nyomásra cselekszik, megfeledkezve az árstabilitási célról, ha pedig nem teszi, akkor a recessziós félelmek erősödhetnek fel, és a vád, hogy kamatemelésével a teljes foglalkoztatás célját hagyja figyelmen kívül a jegybank.
Amennyiben a legutóbbi statisztikai adatokat nézzük, a Fed bőven találhat benne igazolást arra, hogy rendületlenül folytassa az agresszív szigorítást: az éves infláció szeptemberben már a harmadik hónapja lassult, de a 8,2 százalékos adat magasabb volt a vártnál, a héten közzétett munkaerőpiaci számok pedig nem a gazdaság gyengélkedésére utaltak, hanem továbbra is erős munkaerő-keresletre.
Biztosan eljön azonban az az idő, amikor a jegybank már nem tarthatja fenn az eddigi kamatemelési ütemet, mert már megfékezettnek tekintheti az inflációt. A kérdés a döntés előtt az volt, hogy már decemberben lassít-e, illetve hogy meddig hatolhat a szigorítás. A Bloomberg által megkérdezett elemzők konszenzusa szerint márciusban érkezhet el a Fed a kamatcsúcsra, és 5 százaléknál nem megy tovább.
A közlemény a lassításra tett utalást, és hamarosan kiderül, erre ráerősít-e a Fed-elnök. A nagy szigor elméletben rossz a részvényáraknak, emelheti az állampapírok hozamait és erősítheti a dollárt – az utóbbi a forint árfolyamát tekintve rossz hír lenne. Mindennek a fordítottja, ha az a vélemény erősödik, hogy a Fed hamarosan, tehát decemberben lassít, és a szerdai emelést követően nem mennek már feljebb lényegesen a kamatok. Ebben az esetben új üzemanyaghoz juthat a forint elmúlt napokban tapasztalt erősödése is.
Az európai tőzsdék szerdán estek, és mínuszban várták a Fed-döntést az amerikai indexek is, igaz, hogy az elmúlt hetek erősödéséből volt mit visszaadni. Az euró-dollár keresztirány nélkül mozgott, közvetlenül a döntés előtt az euró volt erősödőben.
A döntést és a közleményt követően pozitívba fordultak a részvényindexek. Az euró árfolyama megugrott, és majdnem elérte a paritást a dollár ellenében. A forint ezúttal nem követte ezt a mozgást, sőt gyengült, ami talán annak tudható be, hogy egyes piaci szereplők szerint a bejelentést megelőzően túl nagy volt az optimizmus a piacon. Fed-döntések környékén azonban nem ritkák az ilyen kilengések, és gyorsan képesek fordulni a piacok.
Fordultak is. Kiegészítés Powell sajtótájékoztatóját követően: miután a Fed-elnök jelezte, hogy a korábban vártnál is magasabbra kell emelni a kamatokat, és a jegybanknak esze ágában sincs szünetet tartani, a piacok hatalmasat fordultak, a részvényindexek estek, erősödött az euró, és ezúttal nekilódult a fordult a forint is: fél 9 környékén már 403,5 környékén járt az euró ellenében, többhetes csúcson, a 400-as pszichológiai szint felé közelítve.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.