Az új gázforrásokra való gyors átállás és az enyhe tél miatt Németország a vártnál kevesebb energiát fogyasztott az elmúlt hónapokban, így már nem kell áramkimaradásoktól tartani. A gazdasági kilátások is kedvezőbbek, mint azt korábban gondolták: a gazdaság 2022 utolsó negyedévében valószínűleg stagnált, annak ellenére, hogy a szakértők visszaesést vártak erre az időszakra.
Biztos vagyok abban, hogy Németország nem kerül recesszióba
– szögezte le.
Az orosz–ukrán háború kitörése Scholz kancellársága elejére esett, így hirtelen azzal szembesült, hogy a hadikiadásokra többet kell fordítani, majd kisvártatva azzal, hogy az orosz gáz helyett új forrásokat kell találni. A háború előtt Oroszország a németek gázszükségletének 55 százalékát adta, így sürgősen lépnie kellett, hogy még a tél beállta előtt máshonnan biztosítsa az ország energiaellátását.
A kancellár hatalmas kiadási tervet jelentett be Németország hadseregének modernizálására és elkezdte felkészíteni a gazdaságot az olcsó orosz gáz megszűnésére. Elrendelte, hogy az atomerőművek működési idejét hosszabbítsák meg, valamint élesszék újra a szénbányászatot.
A vezetékes orosz gázt részben a Balti- és az Északi-tenger partjainál kiépített cseppfolyósított földgázterminálokkal helyettesítették, amelyek mellé pénzt nem kímélve továbbiakat építenek.
Ezek kapacitása biztosítja Németországnak a gazdaság fenntartásához szükséges energiát
– mondta Scholz a Bloombergnek adott keddi interjújában.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.