Az euróövezetben minden korosztályban meghaladja az 50 százalékot azok aránya, akik inkább kártyával fizetnek – olvasható az Európai Központi Bank legutóbbi, a vásárlók fizetési szokásait vizsgáló kutatásában1. Ez hasonlóképp van Magyarországon is az OTP Bank megbízásából nemrég készített felmérés szerint.
Az eurózóna összesített adatai azt mutatják, hogy a készpénzes fizetés visszaszorulásával párhuzamosan 2019 és 2022 között dinamikusan – 25-ről 34 százalékra – bővült a kártyahasználat, az országok között azonban komoly különbségek vannak. A kártyás tranzakciók száma mindenhol nőtt, az értékük azonban két tagállamban csökkent: Észtországban 15, Litvániában 7 százalékkal.
Kártyával a legtöbben Finnországban fizettek (70 százalék), a második helyen Hollandia áll (67),
a harmadik pedig Luxemburg (52). A készpénzfizetésben a máltaiak az éllovasok (77 százalék), majd Szlovénia (73) és Ausztria (70) következik.
Magyarországon a kártyás vásárlások száma 59 százalékkal ugrott meg 2022 harmadik negyedévében a három esztendővel korábbi szinthez viszonyítva,
ennél is látványosabb, 83 százalékos volt a tranzakciók értékének növekedése. Az pedig biztató a jövő szempontjából, hogy a Magyar Nemzeti Bank 2021-ről szóló Fizetési rendszer jelentése szerint a magyarok 80 százaléka nyitott az elektronikus fizetési megoldásokra, a 18–59 éves, vagyis a munkaerőpiacon aktív korosztályok tagjainak több mint fele már szívesebben fizetett kártyával vagy mobiltelefonnal, mint készpénzzel.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.