Decentralizált pénzügyi (DeFi) platform elindítását tervezi a legnagyobb orosz bank, a Sberbank a következő hónapokban. A pénzintézet elmondta, hogy szeretné az orosz decentralizált pénzügyi szektort a világ legjobbjává tenni, és jelenleg saját felületének béta-tesztelésén dolgozik.
A DeFi platformok a hagyományos bankokat és kriptotőzsdéket szeretnék leváltani blokkláncon alapuló technológiák segítségével. A technológia támogatói szerint ez csökkentheti a banki költségeket, és a hagyományos pénzügyi közvetítőket idővel teljesen le is válthatja.
A kritikusok szerint azonban a modell valójában kevés valós felhasználási lehetőséget nyújt, és tele van a kriptoszektort jellemző problémákkal.
Az sem teljesen világos, hogy egy központi szereplő által létrehozott DeFi platform mitől lenne decentralizált, bár ezek a részletkérdések ritkán zavarják a rajongókat, akik az FTX csődje után igyekeztek azt mint a centralizált megoldások kudarcát feltüntetni. Azonban valójában a legtöbb DeFi platform csak a nevében decentralizált, ahogy a bitcoin bányászatának több mint felét is mindössze két vállalkozás adja a Blockchain.com adatai szerint.
A Sberbank márciusban indítja el a megoldás nyílt tesztjét, és április végétől már a kereskedelmi működést is megkezdené. A bank szolgáltatása az Ethereum blokkláncon alapul majd a tervek szerint – írja a Reuters.
Oroszország kapcsolata a kriptodevizákkal nem teljesen konfliktusmentes, tavaly év elején a jegybank még a betiltásukat javasolta, de többször felmerült már a szabályozásuk vagy épp a nemzetközi kereskedelemben történő alkalmazásuk is.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.