Három hónapos csúcspontja felé ugrott a dollár az euró ellenében, jól oldalba taszítva a forintot is, még mielőtt megkezdődött volna Jerome Powellnek, a Federal Reserve elnökének a meghallgatása az amerikai szenátus banki bizottságában. Powell még szót sem kapott, a piacok már felbolydultak. Miközben a törvényhozók elkezdték feltenni kérdéseiket, a Fed közzétette az elnök előadásának kéziratát, és a dollár ettől kapott energialöketet.
Az előre elkészítette beszéd egyebek közt azt tartalmazza hogy a legutóbb közzétett erős gazdasági adatokra reagálva a Fednek valószínűleg a vártnál is magasabbra kell emelnie kamatait, és arra is kész, hogy az egyes lépések nagyok legyenek, ha a beérkező információk azt sugallják, többet kell tenni az infláció leszorításáért.
Minél drasztikusabb az emelés, annál nagyobb az esélye, hogy az amerikai gazdaság végül recesszióba süllyed. Ez pedig felbolygathatná a világkereskedelmet, a részvények árfolyamait, az állampapírok hozamait és a devizák árfolyamait világszerte.
A dollár 1,065 környékéről gyorsan 1,06-on túlra szaladt az euró ellenében, miután közzétették a beszéd kéziratát. A forint az euróval szemben 377,7 környékéről iszkolt 379 régiójába, de rövidnek bizonyult az ijedség, és az árfolyam gyorsan visszapattant 378-on is túlra.
A Fed egy éve kezdte emelni kamatait, hogy leszorítsa az inflációt, amely a nyáron több évtizedes csúcsot ütött meg 9,1 százalékon, majd azóta januárig 6,4 százalékra csökkent, de a változékony élelmiszer- és energiaárakat kiszűrő mutató még emelkedett is az év elején, és jóval a 2 százalékos cél felett maradt.
Decemberben 50, majd februárban 25 bázispontra csökkent a kamatemelések üteme, Powell azonban most elmondta, hogy a bank kész akár újra felgyorsítani a szigorítást, ha szükségét látja.
A legutóbbi gazdasági adatok erősebbek lettek a vártnál, ami azt sugallja, hogy a végpont a kamatokban valószínűleg magasabban lesz a korábban vártnál
– mondta a kézirat szerint Powell, majd elmondta élőszóban a bizottság előtt is. Az irányadó kamatsáv a március 21–22-i Fed-ülés előtt 4,5–4,75 százaléknál tart, és decemberben, amikor a Fed döntéshozói a legutóbb előrejelzéseiket közölték, 5 és 5,5 százalék közé tették a kamatok idén várható csúcspontját.
Powell megismételte, amit már a korábbinál kisebb februári kamatemelés után is elmondott, hogy az az infláció mérséklődik, és hozzátette, hogy „az infláció csökkentésének folyamata 2 százalékra hosszú út lesz és valószínűleg göröngyös”.
Az eddigi szigorítás még messze nem fejtette ki teljes hatását, miközben a 3,4 százalékos munkanélküliségi ráta 1969 óta nem volt ilyen alacsony, és a bérek erősen emelkednek. (Ez elméletileg inflációs hatású, és az erős munkaerőpiac a Fed számára lehetővé is teszi a további szigorítást anélkül, hogy másik célját – a maximum foglalkoztatás elérését – veszélyeztesse.)
Powell közölte: a „szélsőségesen feszes” munkaerőpiacnak lazulnia kell ahhoz, hogy az infláció visszavonuljon a szolgáltatási szektorban, amelyben továbbra is emelkednek az árak.
Az árstabilitás helyreállításához alacsonyabb inflációt kell látnunk ebben a szektorban, és valószínűleg lesz valamelyes puhulás a munkaerőpiaci feltételekben
– mondta. Képviselői kérdésekre válaszolva Powell a későbbiekben kifejtette: még mindig bíznak benne a Fednél, hogy az inflációs cél eléréséhez nem lesz szükség olyan fájdalmas munkaerőpiaci hatásokra, amilyeneket korábbi gazdaság visszaesések során tapasztaltak.
Godot-ra várva: jön Powell , de a drágulásölő recesszió nem, nem, aztán megint nemA jegybank elnökét hallgatják meg az amerikai szenátusban kedden, és bizonnyal szembesülnie kell a törvényhozók kérdéseivel: mikor lesznek már végre hatásosak az infláció ellen küzdő kamatemelések? Egy recessziós hullám elérhetné a célt, csakhogy hiába várják, nem érkezik meg. |
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.