Kínában a fogyasztói árak márciusban 0,7 százalékkal emelkedtek az egy évvel korábbi időszakhoz képest, a Bloomberg elemzői konszenzusa egy százalékra számított. Ez utóbbi megegyezett volna a februári adattal. A termelői árak a harmadik hónapban 2,5 százalékkal estek – ez ugyanannyi, mint a várt – a februári 1,4 százalékos csökkenés után. A maginfláció 0,6 százalékról 0,7-re emelkedett.
A gazdaság
„felívelő pályán van, de ez nem elég ahhoz, hogy felnyomja az árakat”
– mondta a Bloombergnek Zhang Zhiwei, a Pinpoint Asset Management vezető közgazdásza. Ez arra utal, hogy a GDP növekedési üteme elmarad a potenciálistól, így van tér a fiskális és a monetáris politika előtt az élénkítésre. A koronavírus-járványt követő időszakban élénkült valamelyest a gazdaság, viszont a belföldi fogyasztás továbbra is lanyha. Így az infláció még mindig jóval a kormányzat által megszabott éves átlagban számolt 3 százalék alatt maradt. A márciusban lassuló fogyasztói árakhoz hozzájárult gépjárművek ellenértékének csökkenése, valamint az is, hogy
az üzemanyagok ára 4,5 százalékkal mérséklődött.
Elemzők valószínűnek tartják, hogy a jegybank előrukkol egy élénkítő csomaggal, amelynek a kamatok csökkentése is része lehet. Viszont felhívják a figyelmet arra, hogy a monetáris transzmisszió hatékonyságán lenne mit javítani, keresztül kellene verni a bankrendszeren, hogy az csökkentse a jelzáloghitelek kamatát, ezzel segítve az ingatlanvásárlókat és az ingatlanfejlesztőket. A kínai jegybank már tett is egy lépést ebbe az irányba, márciusban
váratlanul csökkentette a bankok kötelező tartalékrátáját, így azok több pénzt fordíthatnak hitelezésre.
A termelői árak esésének hátterében az olaj ellenértékének múlt havi árcsökkenése, valamint a tavalyi nagyon magas bázisadatok állnak.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.