Áprilisban a várt 0,8 százaléknak csak a felével, 0,4 százalékkal nőtt a kiskereskedelmi forgalom az Egyesült Államokban az előző hónaphoz képest a márciusi 0,7 százalékos zsugorodás után. Az autóeladások kivételével 0,4 százalékos volt a növekedés, ami összhangban van a piaci várakozásokkal; ebben a kategóriában 0,5 százalékos csökkenést mértek márciusban.
Az autó- és üzemanyag-eladás kivételével 0,6 százalékos a növekedés, márciusban itt is 0,5 százalékos visszaesését regisztráltak.
Éves bázison 1,6 százalékkal nőtt a kiskereskedelmi forgalom az előző havi 2,4 százalékos bővülés után.
Az adatok ugyan némileg rosszabbak a vártnál, de az megnyugtató, hogy
a forgalom két hónapos csökkenés után ismét növekedett, ami azt mutatja, hogy a fogyasztók változatlanul támogatják a gazdaságot.
A kiadások növekedését támogatja a feszes munkaerőpiacnak köszönhető erős bérnövekedés, és sok háztartás még mindig rendelkezik a koronavírus- járvány idején felhalmozott megtakarításokkal is.
A közgazdászok azonban recessziót várnak a világ legnagyobb gazdaságában, mivel a jegybank szerepét betöltő Federal Reserve az infláció megfékezését célzó – az 1980-as évek óta leggyorsabb – kamatemelési kampányának kumulatív és késleltetett hatásai szélesebb körben kezdik éreztetni hatásukat.
A Reuters ezzel kapcsolatban emlékeztetett, hogy
a fogyasztás adja az amerikai gazdasági aktivitás több mint kétharmadát,
és felgyorsult az első negyedévben, ellensúlyozva a készletfelszámolásnak a GDP-növekedésre gyakorolt hatását.
A gazdaság éves szinten 1,1 százalékkal nőtt az elmúlt negyedévben, és az Atlanta Fed friss becslése szerint 2,7 százalékkal a másodikban.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.