Komoly nyomás nehezedik az argentin devizára és tőzsdére, miután a szélsőjobboldali Javier Milei nyert az elnöki előválasztáson. Milei Donald Trump volt amerikai elnök nagy tisztelője, szabadelvű közgazdász, kívülálló rockénekes, aki bezáratná a jegybankot, erősen megvágná a költségvetési kiadásokat, és a peso mellett törvényes fizetőeszköznek ismerné el a dollárt. Hazugságnak tartja a klímaváltozást, családellenes trükknek a szexuális felvilágosítást, legalizálná az emberi szervek eladását, és megkönnyítené a fegyverviselést.
Az októberi elnökválasztás előtti, vasárnap rendezett megmérettetésen a vártnál sokkal jobban szerepelt, a szavazatok 30 százalékát szerezte meg, maga mögé utasítva a két fő politikai erőt, a jelenleg hatalmon lévő balközép, a peronista kormánykoalíciót és az Együtt a változásért ellenzéki összefogást, amelyek 27, illetve 28 százalékot szereztek.
A piacok a mérsékeltebb jelöltek jobb szereplésére számítottak.
A meglepetéseredmény gyengítheti a peso árfolyamát a „párhuzamos piacokon” (ahol nem a hivatalos árfolyamon kereskednek például egy adott ország devizájával), és emelheti a kötvényhozamokat. Az argentin részvényárfolyamok már a kereskedés kezdete előtt gyengültek.
A Reuters szerint a választók a gazdaság miatt büntették a két hagyományos politikai erőt. Az ország – nem először – az összeomlás szélén tántorog, Latin-Amerika harmadik legnagyobb gazdasága válságban van, az infláció 116 százalékos, a megélhetési válság a lakosság 40 százalékát szegénységbe taszította.
A jegybank nemzetközi devizatartalékai vészes sebességgel fogynak, magáncégek elemzői szerint a nettó tartalék több mint nyolcmilliárd dollár hiányt mutat. (Egy dollár 349,1 forint.)
Argentína a Nemzetközi Valutaalap (IMF) legnagyobb adósa, márciusban hagytak jóvá egy 44 milliárd dolláros programot egy 2018-as hitel refinanszírozására. A pénzszűkében lévő országnak még egy kínai swapkeretet is meg kellett csapolnia, és hitelt felvennie Katartól, hogy törlessze az adósságát az IMF-nek, mivel a program felülvizsgálatáról szóló tárgyalások elhúzódtak, és a további folyósítások most késnek.
Bár az ország a közelmúltban szakértői szintű megállapodást kötött az IMF-fel mintegy 7,5 milliárd dollár felszabadításáról, a megállapodáshoz még szükség van az igazgatótanács jóváhagyására, amely augusztus második felében várható.
A Szabadság Előretör (La Libertad Avanza) párt 52 éves elnökjelöltje ebben a helyzetben egy extra bizonytalansági faktor, tovább rombolhatja a piaci bizalmat, annak ellenére, hogy még nehéz kihívásoknak kell megfelelnie ahhoz, hogy megnyerje a várhatóan kétfordulós választást az ősszel a kormánykoalíció nevében induló Sergio Massa gazdasági miniszterrel és az ellenzéki összefogást képviselő Patricia Bullrich korábbi belügyminiszterrel szemben.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.