A Bukarest és Bécs közötti vitát nem szabad leredukálni abban az értelemben, hogy schengeni tagságért cserébe adják a fekete-tengeri gázt, mivel a nemrég megváltoztatott törvény csak a román állam érdekeit védi – mondta Sebastian Burduja román energiaügyi miniszter a Financial Timesnak. A jogszabály vészhelyzetekben garantálja a kormány vétójogát a magánszerződésekkel szemben.
Két szomszédunk között azután lett fagyos a viszony, hogy Ausztria tavaly decemberben megvétózta Románia schengeni csatlakozását. Bukarestben rendkívül felháborodtak a döntésen, például meghirdették az osztrák cégek bojkottját. Szeptemberben Marcel Ciolacu miniszterelnök közölte: Bukarest kártérítési pert indít Bécs ellen, ha az továbbra is blokkolja az ország schengeni övezethez való csatlakozását.
Az OMV júniusban nemzetközi választottbírósághoz fordult Romániával szemben, miután Bukarest megváltoztatta a tengeri gázértékesítésre vonatkozó törvényt, hogy vészhelyzetekben garantálja a kormány vétójogát a magánszerződésekkel szemben. A cég szerint nem teljesen egyértelmű, mit ért a kabinet vészhelyzet alatt. A fekete-tengeri Neptun Deep lelőhely 50 százalékát a román állam ellenőrzi, a másik fele
pedig az OMV tulajdonában van.
A diplomáciai vita azonban késletheti a kitermelést, aminek a tervek szerint 2027-ben kell kezdődnie. Ráadásul mindkét országban választások lesznek jövőre, így egyik egyik fél sem hátrálhat meg könnyen. Ausztriában például a jobbközép kormány a nacionalista Szabadságpárt vitorlájából igyekszik kifognak a szelet, ezért Bécs egyelőre hajthatatlan.
Az OMV egyik vezetője viszont azt mondta a lapnak, hogy nyugodtan fogadják a Bukarestből érkező fenyegetéseket. Ezt azzal magyarázta, hogy a projekt kulcsfontosságú Románia és az EU energiabiztonsága szempontjából, ezért a kitermelés is időben fog kezdődni. Azonban nem ez jelenti az egyetlen problémát: az orosz–ukrán háború a Fekete-tengeren is folyik, ami szintén hátráltató tényező.
Kijev a Krím félszigetet támadja, míg az orosz hadsereg Odesszára és a dunai kikötőkre mér csapást. Ha tovább eszkalálódnak a harcok, az megnehezíti a beruházást is, egy eltévedt rakéta vagy drón sok kellemetlenséget okozhat. Ezzel kapcsolatban Sebastian Burduja azt mondta a lapnak, hogy Románia kész megvédeni a határait és a területét, így a gázmezőt is.
A szemétmaffia alig várja Románia schengeni csatlakozásátTonnaszám importálják illegálisan a hulladékot Romániába a bűnszervezetek, a bukaresti hatóságok nehezen tudják felszámolni az évek óta tapasztalt jelenséget. A 2021 óta működő bűnszervezet tevékenysége az ország nyugati megyéire és Bukarestre terjedt ki, tagjai az ügyészek szerint értékesítés és újrahasznosítás ürügyén, a környezetvédelmi előírásokat megszegve hurcolták be külföldről az újrahasznosításra valójában alkalmatlan hulladékot uniós tagállamokból. |
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.