BÉT logóÁrfolyamok: 15 perccel késleltetett adatok

Úgy vásárolnak az amerikaiak, mintha nem lenne holnap – nem hat a magas kamatszint

Ha ez így folytatódik, jöhet a következő kamatemelés a Fedtől.

Komoly fejtörést okoz az amerikai jegybankároknak, hogy a gazdaság és a munkaerőpiac nem reagál kellő mértékben a Fed kamatemeléseire. Hiába a magas kamatok, a bő lére eresztett infláció, a hűlő munkaerőpiac s a leapadt pandémiás megtakarítások, az amerikai háztartások augusztusban 5,8 százalékkal költöttek többet, mint egy évvel korábban, ami jóval meghaladta a 4 százalékos inflációt. 

A long line of shoppers are seen past a person pushing cases of water outside a retail warehouse as people rush to prepare for Tropical Storm Ian, in Kissimmee, Florida, on September 25, 2022. Tropical storm Ian is forecast to "rapidly intensify" over the weekend and become a major hurricane as it moves toward Florida, according to the US National Hurricane Center. (Photo by Gregg Newton / AFP)
Fotó: Gregg Newton / AFP

A tengerentúlon a fogyasztás a gazdasági növekedés motorja, ez adja a GDP durván kétharmadát – az amerikai fogyasztók már tavaly is szembementek az inflációval. A tavalyi karácsonyi vásárlási szezon ugyan haloványabb volt a megszokottnál, de az év elején újra belehúztak a fogyasztók.  A nyári adatok is azt mutatják, hogy 

pörög az élménygazdaság a tengerentúlon.

A Delta Air Lines légitársaság rekordbevételről számolt be a második negyedévben, s remek kilátásokról, miután visszatért az emberek utazási kedve. Míg a Ticketmaster több mint 295 millió rendezvényjegyet adott el az idei első fél évben, ami közel 18 százalékos növekedés éves szinten.

Tavaly még a pandémiás megtakarítások felélése kínált elégséges magyarázatot

az extra fogyasztásra. Mostanra kiderült, hogy a korábban becsültnél magasabbra kúszhatott az úgynevezett semleges kamatláb, vagyis az a kamatszint, amely kiegyensúlyozza a keresletet és a kínálatot, s akkor is stabilan tartja az inflációt és a munkanélküliséget, amikor felpörög a gazdaság. Bár a jegybankárok által becsült semleges kamatszint mediánja még mindig 2,5 százalék, ám a legutóbbi kamatdöntő ülésen már öt Fed-tisztviselő emelte 3 százalékra a becslését, szemben a júniusi hárommal és a tavaly decemberi kettővel. Míg a határidős piacok 3,75 százalékos kamatlábat áraznak tízéves horizonton. Ezzel magyarázható, hogy a 5,25–5,5 százalékos irányadó ráta mellett is konjunkturális jeleket mutat az amerikai gazdaság.

A fogyasztói szokásokra a világjárvány is rányomta a bélyegét. Az emberek úgy érzik, 

bizonytalanná vált, hogy élvezhetik-e a hosszú távú megtakarításaikat. 

Megváltozott az életstílus, a költések eltolódtak a jelen idejű fogyasztás javára a jövőbeni fogyasztást biztosító megtakarításokkal szemben. 

A New York-i Federal Reserve Bank augusztusi háztartási kiadási felmérése szerint a háztartások 5,5 százalékkal többet költöttek, mint tavaly. Továbbá azon háztartások aránya, amelyek az elmúlt négy hónapban legalább egy nagy vásárlást bonyolítottak le, 57 százalékról 64 százalékra nőtt, ami 2015 augusztusa óta a legmagasabb érték.

Meglepő ez egy olyan időszakban, amikor magas az infláció és magasak a kamatok

– mondta Wilbert van der Klaauw, a Fed háztartásokkal és közpolitikával foglalkozó tanácsadója.

Címoldalról ajánljuk

Tovább a címoldalra

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.