BÉT logóÁrfolyamok: 15 perccel késleltetett adatok

A belföldi élénkítés miatt kisebb lett Kína külkereskedelmi többlete

A januártól októberig tartó időszakban Kína 684,04 milliárd dolláros külkereskedelmi többlete 2,7 százalékkal maradt el az egy évvel korábbitól. A belföldi kereslet élénkítésére hozott gazdaságpolitikai intézkedések hatására váratlanul fellendült az import – ez is magyarázza a többlet visszaesését.

Októberben nyolc hónapja a legkisebb külkereskedelmi többlete alakult ki Kínában, miután a belföldi kereslet élénkítésére hozott gazdaságpolitikai intézkedések hatására váratlanul fellendült az import – derül ki a pekingi nemzeti vámhivatal keddi jelentéséből. Kína kereskedelmi többlete októberben a várt 82,00 milliárd dollár helyett 56,53 milliárd dollárra csökkent az egy évvel korábbi 82,35 milliárd dollárról. Szeptemberben 77,71 milliárd dollár volt a kínai külkereskedelmi többlet.

Chinese,Stock,Market,-,Arrow,Graph,Going,Down,On,Red
Fotó: Shutterstock

Február óta az októberi volt a legkisebb kereskedelmi többlet Kínában, mivel az export a vártnál nagyobb mértékben csökkent, ami a tartósan gyenge külföldi keresletet tükrözi, miközben az import a várakozásoknál jobban nőtt. Az export 6,4 százalékkal csökkent októberben az egy évvel korábbihoz képest, nagyobb mértékben a várt 3,3 százaléknál. 

A szeptemberi export 6,2 százalékkal maradt el az egy évvel korábbitól. Októberben a kínai export már a hatodik egymást követő hónapban maradt el az egy évvel korábbitól.

A főbb kereskedelmi partnerek közül az Egyesült Államokba irányuló kivitel 8,2 százalékkal csökkent, Japánba pedig 13,0 százalékkal, Dél-Koreába 17,0 százalékkal, Tajvanra 4,4 százalékkal, az ASEAN-országokba 15,1 százalékkal és az EU-ba 12,6 százalékkal. Ausztráliába viszont 5,9 százalékkal nőtt a kínai export.

Az októberi import a várt 4,8 százalékos csökkenés helyett 3 százalékkal nőtt, ezzel február óta először emelkedett a belső kereslet fellendítésére tett intézkedéseknek köszönhetően.

Szeptemberben 6,2 százalékkal maradt el az import az egy évvel korábbitól. A nyersolaj behozatala 13,51 százalékkal nőtt, az olajtermékeké 63,24 százalékkal, a földgáz importja pedig 15,51 százalékkal haladta meg az egy évvel korábbit.

Az EU-ból 5,8 százalékkal, Ausztráliából 12,0 százalékkal és az ASEAN-országokból 10,2 százalékkal importált többet Kína. Az Egyesült Államokból viszont 3,7 százalékkal kevesebb árucikket hozott be, Japánból 8,3 százalékkal, Dél-Koreából 8,9 százalékkal és Tajvanból 2,8 százalékkal kevesebbet.

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.