A Nemzetközi Valutaalap (IMF) javította Kína növekedési kilátásait, 2023-ra a korábbi 5 helyett 5,4 százalékos bővülést vár kedden kiadott friss prognózisa szerint. Jövőre azonban még mindig lassulásra számít az ingatlanszektor és a belső kereslet gyengesége miatt, a GDP azonban így is nagyobb mértékben bővül majd, mint októberben várták, 4,2 százalék helyett 4,6 százalékkal.
Az IMF azután emelte a növekedési előrejelzését, hogy Peking jóváhagyott egy ezermilliárd jüan értékű államkötvény-kibocsátást, és lehetővé teszi a helyi önkormányzatok számára, hogy 2024-es kötvénykvótájuk egy részét előrehozzák. (Egy jüan 48,6 forint.)
„Ezek az előrejelzések mind 2023-ban, mind 2024-ben 0,4 százalékpontos felfelé történő felülvizsgálatot tükröznek az októberihez képest, a vártnál erősebb harmadik negyedévi eredmény és a közelmúltbeli politikai bejelentések miatt” – hangsúlyozta közleményében Gita Gopinath, az IMF első vezérigazgató-helyettese.
Gopinath szerint középtávon a növekedés az előrejelzések szerint fokozatosan, 2028-ra 3,5 százalék körüli szintre lassul a gyenge termelékenység és a népesség elöregedése miatt.
Emlékeztetett, hogy Kína számos intézkedést vezetett be az ingatlanpiac támogatására, de ennél többre van szükség a gyorsabb fellendülés biztosításához és a gazdasági károk csökkentéséhez.
Szerinte az átfogó csomagnak olyan intézkedéseket kell tartalmaznia, amelyek felgyorsítják a nem életképes ingatlanfejlesztők kivonulását, megszüntetik a lakásárak kiigazításának akadályait, további központi kormányzati finanszírozást biztosítanak a lakások befejezéséhez, és segítik az életképes fejlesztőket a mérlegek helyreállításában és a kisebb ingatlanpiachoz való alkalmazkodásban.
Közgazdászok szerint az ingatlanszektor visszaesése és a helyi önkormányzatok adósságválsága együttesen kiolthatja Kína hosszú távú növekedési potenciáljának nagy részét – emlékeztetett a hírrel kapcsolatban a Reuters.
A lokális adósság 2022-re elérte a 92 ezermilliárd jüant, vagyis Kína gazdasági teljesítményének 76 százalékát,
szemben a 2019-es 62,2 százalékkal. A kormányzó Kínai Kommunista Párt legfőbb döntéshozó testülete, a politikai bizottság július végén közölte, hogy intézkedéscsomagot fog bejelenteni a helyi önkormányzatok adósságkockázatának csökkentése érdekében.
„A központi kormánynak összehangolt költségvetési keretreformokat és mérlegátalakítást kell végrehajtania a helyi önkormányzatok adósságterheinek kezelése érdekében, beleértve a helyi önkormányzatok költségvetési hiányainak megszüntetését és az adósságáramlás ellenőrzését” – hangsúlyozta Gopinath.
Kínának továbbá átfogó szerkezetátalakítási stratégiát kell kidolgoznia a helyi önkormányzati finanszírozási eszközök (LGFV-k) adósságszintjének csökkentésére – tette hozzá. Az LGFV-ket a helyi önkormányzatok hozták létre infrastrukturális beruházások finanszírozására, de mostanra jókora kockázatot jelentenek Kína lassuló gazdasága számára, mivel az összesített adósságuk nagyjából 9 ezermilliárd dollárnak megfelelő összegre duzzadt. (Egy dollár 354,1 forint.)
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.