Javier Milei részben Argentína legnagyobb kereskedelmi partnereivel szemben alkalmazott agresszív kampányretorikájának köszönheti a győzelmét, megválasztása után pár nappal azonban máris mérsékeltebb hangot ütött meg, ami reményt ad rá, hogy az adminisztrációja talán mégsem kavarja fel annyira a nemzetközi kapcsolatokat, mint korábban hittük.
Miután „gyilkosnak” nevezte a kínai kormányt, és megesküdött, hogy megválasztása esetén megszakítja a kapcsolatokat Brazíliával és „kommunisták” vezette országokkal, most hirtelen meglepően barátságos lett velük. Szerdán jókívánságait fejezte ki a kínai népnek egy közösségi oldalra írt bejegyzésében, megköszönte Hszi Csin-ping elnök gratuláló sorait, és emlékeztette őt arra, hogy a kapcsolatok Peking és Buenos Aires között mindig a „kölcsönös tiszteleten” és a „kézzelfogható előnyökön” alapultak.
Egy helyi tévécsatornának kijelentette, hogy szeretettel várja Luiz Inácio Lula da Silva brazil elnököt december 10-i beiktatására, és még honfitársát, Ferenc pápát is meghívta Argentínába, pedig a katolikus egyházfőt korábban földre szállt sátánnak nevezte.
A hátraarc a legfrissebb jele annak, hogy a mocskos szájú libertárius elnökként talán pragmatikusabb lesz – legalábbis a külpolitikában. „Ez elkerülhetetlen is volt, Argentína egyszerűen nem engedheti meg magának, hogy elidegenítse a legfontosabb kereskedelmi partnereit. Nyilvánvaló, hogy a külpolitikát illetően Milei a pragmatikusabb tanácsadói, köztük Mauricio Macri volt elnök tanácsait követi” – nyilatkozta a Bloombergnek Benjamin Gedan, a washingtoni Wilson Center latin-amerikai programjának igazgatója.
Ezt erősítette meg Diana Mondino, Milei jövendő külügyminisztere is, aki azt állította, hogy a hivatalba lépő elnök soha nem is javasolta a kapcsolatok megszakítását Kínával és Brazíliával, „kiragadták” a szavait a szövegkörnyezetből.
Nincs megszakítás vagy változás vagy befagyasztás. Soha nem is lehet
– jelentette ki Mondino, aki egyébként közgazdász, és Milei egyik legfontosabb tanácsadója volt a kampány idején.
A hírügynökség ezzel kapcsolatban emlékeztetett, hogy Kína és Brazília Argentína két legnagyobb kereskedelmi partnere, a kétoldalú forgalom tavaly elérte az 55 milliárd dollárt, ami majdnem a háromszorosa a harmadik helyen álló amerikai relációnak. (Egy dollár 348,26 forint.)
Más téren viszont ragaszkodik Milei az ígéreteihez, az ország milliónyi gondját változatlanul gazdasági „sokkterápiával” tervezi orvosolni. Egy friss interjúban megismételte, hogy hatalomra kerülése után jócskán lecsökkenti, „láncfűrésszel megvágja” az állami kiadásokat.
„Nincs pénz. Egyszerűen nincs pénz” – mondta a Neura Mediának. „Hiperinfláció felé haladunk, ha nem hajtunk végre költségvetési kiigazítást. Hiperinfláció lesz, 95 százalékos szegénység és 70 vagy 80 százalékos hajléktalanság” – tette hozzá a Reuters tudósítása szerint.
Argentína, Dél-Amerika második legnagyobb gazdasága 143 százalékos inflációval küzd, recesszió fenyegeti, a lakosság több mint kétötöde szegénységben él, és a központi bank nettó devizatartalék-hiányát tízmilliárd dollárra becsülik – emlékeztetett a hírügynökség.
A magát anarcho-kapitalistaként meghatározó Milei dolláralapúra helyezné a gazdaságot, be akarja zárni a jegybankot , és 2024 végére kiegyensúlyozottá akarja tenni a költségvetést. A deficit a Statista adatai szerint tavaly a GDP 3,85 százalékát tette ki, ami az idén várhatóan 3,98 százalékra emelkedik.
Sokkoló kiigazítást fogok végrehajtani, és egyensúlyba hozom a költségvetést. Mivel ígéretet tettem arra, hogy nem emelek adót, ez azt jelenti, hogy ezt a kiadások csökkentésével fogom megtenni
– erősítette meg az interjúban, és hozzátette, hogy ez nagyon nehéz hónapokat jelenthet az ország számára, ám a költségvetés egyensúlyba hozása nem képezi vita tárgyát. „Elbocsátom azt a minisztert, aki túl sokat költ” – fenyezetőzött Javier Milei.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.