Szeretné kihasználni az energetikai együttműködés lehetőségét Venezuelával Magyarország, vizsgálják a módját a cseppfolyósított földgáz vásárlásának és a hazai kőolaj-kitermelési technológiák exportjának – közölte Szijjártó Péter külgazdasági és külügyminiszter pénteken Caracasban.
A tárcavezető a venezuelai kollégájával, Yván Gillel közös sajtóértekezletén a Külgazdasági és Külügyminisztérium közleménye szerint hangsúlyozta, hogy hazánk azt szeretné, ha a jövőben minél kevesebb szankciós rezsim keserítené az emberek életét a világon, az ilyen büntetőintézkedések ugyanis általában jórészt hatástalanok, de sok kárt és szenvedést okoznak, főleg azoknak a hétköznapi embereknek, akik nem tehetnek semmiről.
Szijjártó szerint a szankciók helyett mi globális együttműködést akarunk, ezért örülünk annak, hogy
az Egyesült Államok enyhítette a Venezuelával szemben fennálló szankciókat.
Hozzátette: azt szorgalmazzuk, hogy az Egyesült Államok példáját követve az Európai Unió is lazítsa ezeket, kiemelve, hogy ezen szankciók felülvizsgálati idejét sikerült egy évről félre csökkenteni.
A külgazdasági és külügyminiszter felidézte, hogy Magyarország már több mint fél évszázada áll diplomáciai kapcsolatban Venezuelával, és az országban él a latin-amerikai térség harmadik legnagyobb magyar közössége. Erre és Venezuela nyitási politikájára alapozva szeretnénk új lendületet adni Magyarország és Venezuela együttműködésének.
A magyar diplomácia vezetője szerint vizsgáljuk a cseppfolyósított földgáz (LNG) vásárlásának lehetőségét Venezuelából, és tárgyalásokat kezdtünk a magyar kőolaj-kitermelési technológiák venezuelai használatáról.
Mindemellett szólt arról is, hogy 2024-től évente huszonöt venezuelai hallgató tanulhat ösztöndíjjal magyar egyetemeken, a két ország pedig emellett nagyköveti szintre emeli a kapcsolattartást, a caracasi tiszteletbeli konzult is tiszteletbeli főkonzullá léptetik elő.
Szijjártó sajnálatát fejezte ki, hogy napjainkban egyre súlyosabb konfliktusok uralják a világot, a nemzetközi politika is ma főleg egymás kioktatásáról, veszekedésről és szankciókról szól. Szerinte ehelyett a globális politikának a kölcsönös tisztelet talajára kellene visszatérnie.
Az orosz–ukrán háborúról szólva kifejtette békevágyát, mondván, csak a béke hozhatja el a szenvedés végét, csak a béke tudja megmenteni az emberéleteket, tud véget vetni a rombolásnak. Ugyanakkor arról is szólt, hogy a háború nagyon meggyengítette Európát, és köszönetet mondott Venezuelának, amiért a nemzetközi fórumokon rendszeresen a béke fontossága mellett szólal fel.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.