Gyorsan szembesült az első komoly kihívással Javier Milei, Argentína másfél hónappal ezelőtt hivatalba lépett elnöke: a legnagyobb ernyőszakszervezet, a Confederación General del Trabajo (CGT) felhívására több ezren vettek részt szerdán a 12 órás általános sztrájkban, amely több szektorra is kiterjedt a bankoktól kezdve az egészségügyön keresztül a közlekedésig, tiltakozásképpen a költségcsökkentési tervek ellen.
„Az emberek dühösek, és nem ok nélkül” – idézte a Deutsche Welle Hector Daert, a CGT társelnökét. „A haza nem eladó”, „Az evés nem kiváltság” és hasonló feliratú táblákkal vonultak fel a tiltakozók a fővárosban. A helyi légitársaságok több száz repülőjáratot kényszerültek törölni.
A legnagyobb gyűlést a parlament épülete előtt tartották, ahol a képviselők éppen Milei reformcsomagjáról vitáztak, amely sokak aggodalma szerint még nagyobb nyomorba dönti az országot, ahol a lakosság több mint kétötöde már most is szegénységben él.
Voltak azonban tüntetések más városokban és még külföldön, például Madridban, Párizsban és Brüsszelben is.
Milei a közkiadások lefaragásának és az argentin gazdaság dolláralapra helyezésének ígéretével nyerte meg a választást, és bár az ország legnagyobb kereskedelmi partnereivel szemben alkalmazott retorikát a beiktatása után hamar visszafogta, a sokkterápiából nem enged.
Egy átfogó reformcsomag, „salátatörvény” van jelenleg a képviselőház előtt, amely egyebek között gyengíti a munkavállalói érdekképviseletet, emeli a bérleti díjakra vonatkozó árplafont és egyes fogyasztási cikkek hatósági árát. Ezt az alsóház illetékes bizottsága már elfogadta, de nagy ellenállásra számíthat az erős peronista ellenzék részéről.
A másik a gazdaságot dereguláló megarendelet, amely ellen már akkor is tüntettek, a CGT azonban azt már elérte, hogy ennek bizonyos, a munkavállalókat illető részét a bíróság ideiglenesen felfüggessze – emlékeztetett a Reuters.
Az új adminisztráció szerint azonban a szigorításra szükség van a gazdaság stabilizálásához, a deficit csökkentéhez és a három számjegyű infláció megfékezéséhez, a felhalmozott államadósság kifizetéséhez, amelyhez többek között a Nemzetközi Valutaalaptól kértek segítséget.
Semmiféle sztrájk nem fog minket megállítani, semmiféle fenyegetés megfélemlíteni
– írta az X közösségi oldalon Patricia Bullrich biztonsági miniszter. „Maffiózó szakszervezeti tagok, szegénységmenedzserek, cinkos bírák és korrupt politikusok a kiváltságaikat védik, és ellenállnak a társadalom által demokratikusan választott változásnak” – tette hozzá.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.