BÉT logóÁrfolyamok: 15 perccel késleltetett adatok

Miért kell, hogy sírj, Argentína? – Az új elnök reformjai miatt

Megvolt az első általános sztrájk, másfél hónappal Javier Milei beiktatása után.

Gyorsan szembesült az első komoly kihívással Javier Milei, Argentína másfél hónappal ezelőtt hivatalba lépett elnöke: a legnagyobb ernyőszakszervezet, a Confederación General del Trabajo (CGT) felhívására több ezren vettek részt szerdán a 12 órás általános sztrájkban, amely több szektorra is kiterjedt a bankoktól kezdve az egészségügyön keresztül a közlekedésig, tiltakozásképpen a költségcsökkentési tervek ellen.                                                                         

Argentina's Main Unions Stike Against Labor and Economic Reforms of President MileiBUENOS AIRES, ARGENTINA - JANUARY 24: A protester holds a banner during a national strike against policies of President Javier Milei called by worker's union CGT on January 24, 2024 in Buenos Aires, Argentina. On December 20, ten days after taking office, libertarian President Javier Milei put forward a decree and a set of bills aiming to amend or reform over 300 laws. (Photo by Ricardo Ceppi/Getty Images)
Ezrek vettek részt az általános sztrájkban.
Fotó: Ricardo Ceppi / Getty Images

„Az emberek dühösek, és nem ok nélkül” – idézte a Deutsche Welle Hector Daert, a CGT társelnökét. „A haza nem eladó”, „Az evés nem kiváltság” és hasonló feliratú táblákkal vonultak fel a tiltakozók a fővárosban. A helyi légitársaságok több száz repülőjáratot kényszerültek törölni.  

A legnagyobb gyűlést a parlament épülete előtt tartották, ahol a képviselők éppen Milei reformcsomagjáról vitáztak, amely sokak aggodalma szerint még nagyobb nyomorba dönti az országot, ahol a lakosság több mint kétötöde már most is szegénységben él

Voltak azonban tüntetések más városokban és még külföldön, például Madridban, Párizsban és Brüsszelben is.

Milei a közkiadások lefaragásának és az argentin gazdaság dolláralapra helyezésének ígéretével nyerte meg a választást, és bár az ország legnagyobb kereskedelmi partnereivel szemben alkalmazott retorikát a beiktatása után hamar visszafogta, a sokkterápiából nem enged.     

Argentina General Strike
Az argentinok nem kérnek az új elnök reformjaiból.
Fotó: AFP

Egy átfogó reformcsomag, „salátatörvény” van jelenleg a képviselőház előtt, amely egyebek között gyengíti a munkavállalói érdekképviseletet, emeli a bérleti díjakra vonatkozó árplafont és egyes fogyasztási cikkek hatósági árát. Ezt az alsóház illetékes bizottsága már elfogadta, de nagy ellenállásra számíthat az erős peronista ellenzék részéről.

A másik a gazdaságot dereguláló megarendelet, amely ellen már akkor is tüntettek, a CGT azonban azt már elérte, hogy ennek bizonyos, a munkavállalókat illető részét a bíróság ideiglenesen felfüggessze – emlékeztetett a Reuters.

Az új adminisztrációt nem állítják meg a tüntetések.
Fotó: AFP

Az új adminisztráció szerint azonban a szigorításra szükség van a gazdaság stabilizálásához, a deficit csökkentéhez és a három számjegyű infláció megfékezéséhez, a felhalmozott államadósság kifizetéséhez, amelyhez többek között a Nemzetközi Valutaalaptól kértek segítséget.    

Semmiféle sztrájk nem fog minket megállítani, semmiféle fenyegetés megfélemlíteni

– írta az X közösségi oldalon Patricia Bullrich biztonsági miniszter. „Maffiózó szakszervezeti tagok, szegénységmenedzserek, cinkos bírák és korrupt politikusok a kiváltságaikat védik, és ellenállnak a társadalom által demokratikusan választott változásnak” – tette hozzá.          

Címoldalról ajánljuk

Tovább a címoldalra

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.