A kakaóbabhiány miatt az elefántcsontparti és ghánai feldolgozók szüneteltetik vagy visszafogják a munkát: Elefántcsontparton az állami ellenőrzés alatt álló Transcao, az ország kilenc nagy üzemének egyike teljesen leállt névtelenségüket kérő források szerint. A bennfentesek hozzátették: a világ kakaótermelésének közel felét előállító országban hamarosan több létesítmény is hasonló sorsra juthat.
A Cargill például a múlt hónapban egyhetes szünetre kényszerült. Nem jobb a helyzet Ghánában sem, az állami tulajdonú Cocoa Processing Company (CPC), többször is hetekre felfüggesztette a munkát. A Reuters megkeresésére a CPC elárulta, hogy a kapacitás mintegy 20 százalékával működik, miután nem tudja megfelelő mennyiségben beszerezni az elszállt árú kakóbabot.
A piac erősen szabályozott, de az árak emelkedése és az áruhiány kisiklatta a globális kakaókereskedelem régóta bevált mechAz uUtóbbiaktól a babot vagy a kakaótermékeket (vaj, por, likőr) a globális csokoládéóriások (Neslé, Hershey, Mondelez) vásárolják meg.
Idén azonban összeomlott a rendszer: a globális kereskedők bármi áron igyekeznek megszerezni a babot, hogy teljesíteni tudják a csokoládégyártó cégekkel szembeni kötelezettségeiket, így a helyi feldolgozóknak már nem jut, és kénytelenek felárat fizetni a gazdáknak. Az elefántcsontparti és ghánai kormány válaszul olcsó hitelt nyújt az afrikai üzemeknek, illetve korlátozza a globális kereskedők által felvásárolható bab mennyiségét.
Most viszont a helyi gyárak nem engedhetik meg maguknak, hogy magasabb áron szerezzék be a kakaóbabot.
A Nemzetközi Kakaószervezet (ICCO) szerint idén a globális kakaótermelés 10,9 százalékkal, 4,45 millió tonnára csökkenhet, és 374 ezer tonnás hiány keletkezhet. A csokoládégyártók máris emelték az árakat, az amerikai kiskereskedelmi üzletek tavaly 11,6 százalékkal többet kértek a csokoládétermékekért, mint 2022-ben.
Az amerikai Hershey, a világ egyik legnagyobb csokoládéipari vállalata már a múlt hónapban profitfigyelmeztetést adott ki a kakaóbab drágulása miatt, februári közleményükben pedig bejelentették, hogy emiatt fokozatos áremelést fognak bevezetni a termékeiknél. Példáját a szektor többi szereplője is követheti.
Luxussá válhatnak a kedvenc forró italainkBár az infláció miatt a boltok polcain egyre magasabbak az élelmiszerek és az italok árai, a közeljövőben az ellátási láncok törékenysége sokkal nagyobb fenyegetést jelenthet a pénztárcánkra, kedvenc reggeli italaink, a kávé, a tea vagy a kakaó pedig akár luxussá is válhatnak. A mezőgazdasági termények mindig is veszélyeztetett áruk voltak, hiszen a szeszélyes időjárás, a betegségek vagy a túlságosan hosszú szállítási útvonalak könnyen tönkretehetik a gazdák többhavi munkáját. |
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.