A kínai Longi Green Technology Energy, a világ legnagyobb napelemgyártója 30 százalékos létszámcsökkentést tervez, folytatva a négy hónappal ezelőtt megkezdett elbocsátásokat – írja a brit Telegraph.
A Longi először novemberben közölte, hogy megkezdi a létszámcsökkentést, kezdve a több ezer vezetői gyakornokkal és gyári alkalmazottal.
A vállalat tavaly mintegy 80 ezer embert foglalkoztatott.
A Nemzetközi Energiaügynökség (IEA) amúgy már januárban figyelmeztetett, hogy hatalmas napelem-túlkínálat fenyeget világszerte, mivel idén globálisan várhatóan 1100 gigawatt kínálat áll majd szemben a mindössze 402 gigawattos kereslettel.
Az előrejelzések szerint ráadásul a termelési kapacitás 2028-ra még tovább, egészen 1300 gigawattra nő, míg a várható kereslet mindössze 540 gigawatt lesz.
A jelentős túlkínálat máris készletfelhalmozódáshoz vezetett az európai és amerikai raktárakban – tette hozzá az IEA.
Kínában a Longi riválisai is elbocsátásokat jelentettek be.
A kínai napenergia-ipar uralja a globális ellátási láncokat, és az éles hazai verseny az árakat egyre lejjebb szorítja – véli a Telegraph. A vállalatok folyamatosan mérséklik költségeiket, csökkentik a létszámot, és termékeik mind nagyobb részét szállítják külföldre.
A tajvani EnergyTrend elemzőcég adatai szerint 2022 eleje óta a 182 milliméteres M10 napelemek – az egyik leggyakrabban vásárolt méret –ára mintegy 70 százalékkal zuhant.
A kínai napelemexport 2021-ben 30 milliárd dollárt tett ki, és az IEA előrejelzése szerint az ország továbbra is markában tartja az ágazatot, mivel az ellátási láncok nagyjából 80-95 százalékát ellenőrzi.
Peking a napenergiát stratégiai ágazatnak tekinti, ezért az árakat olyannyira leszorítja, hogy a nyugati versenytársak nem tudnak labdába rúgni.
Úgy fest, a piaci várakozások eközben túlbecsülték az amerikai inflációcsökkentő törvény (IRA) élénkítő hatását. Februárban a Bill Gates által támogatott CubicPV is elvetette egy 10 gigawatt kapacitást előállítani képes gyár építésének a tervét az Egyesült Államokban, bár a cég korábban az amerikai gyártású napelemekre vonatkozó adókedvezményekre alapozta terveit.
A 2023-ban nyilvánosságra hozott szabályok azonban lehetővé teszik, hogy a napenergia-ipari vállalatok akkor is igényelhessék a támogatást, ha termékeik külföldön gyártott alkatrészeket is tartalmaznak, ami hatalmas öngólnak bizonyult, mivel kioltotta az önálló amerikai ellátási láncok létrehozására irányuló törekvéseket.
Bajban a csornai napelemgyárElmaradt fizetésekről, gyárbezárásról és csoportos leépítésekről pletykálnak, a gyár vezetősége azonban nem reagál. |
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.