Az infláció és a megélhetési költségek aggasztják elsősorban az amerikai választókat (is), és mindkét probléma kezelését illetően jobban bíznak Donald Trumpban, mint Joe Bidenben.
Az NBC legújabb felmérésében megkérdezett ezer ember 52 százaléka tartja alkalmasabbnak a volt republikánus elnököt az árak növekedésének visszafogására, és csak 30 százalék a Fehér Ház újraválasztásért küzdő jelenlegi lakóját.
A közvélemény-kutatás április közepén végezték, a vártnál némileg rosszabb márciusi inflációs adat nyilvánosságra hozatala után. A fogyasztói árak éves szinten az idén ismét minden hónapban egyre gyorsabban emelkednek, ami mind inkább rontja Biden esélyeit, bármennyire keveset is tehet egy amerikai elnök az infláció leszorításáért.
A demokrata adminisztráció ezért a gazdaságnak azokra a részeire összpontosít a kampányban, ahol sikeresebbnek érzi a teljesítményét: a munkahelyekre, a vámokra és az adókra.
Biden azzal büszkélkedik, hogy a négy éve alatt 14,8 millió munkahelyet teremtettek,
miközben az amerikai történelem során csak Herbert Hoover és Donald Trump távozott úgy a Fehér Házból, hogy kevesebb álláshely volt az országban, mint a beiktatásakor.
Az elnöknek tulajdonképpen igaza van, csak egyetlen „apróságról” feledkezik meg: a koronavírus-járványról, amelynek során csak 2020 áprilisában 20,5 millió munkahelyet veszített el a világ legnagyobb gazdasága – emlékeztetett a Fact.Check. Az viszont vitathatatlan, hogy jelenleg a pandémia előttinél is 5,4 millióval több álláshely van az Egyesült Államokban.
Biden Trumphoz hasonlóan további agresszív büntetővámokkal fenyegeti a kínai acél- és alumíniumimportot, ami jól hangzik ugyan, de egyértelműen csak kampányfogás, mivel a Kínából származó amerikai acélimport már 2016-ban is csupán 0,95 millió tonna volt, ami tavalyra mindössze 600 ezer tonnára esett vissza. Ez említésre sem méltó mennyiség a világ második legnagyobb gazdaságában gyártott egymilliárd és exportált 90,3 millió tonnához képest.
Hiába érvelnek a demokraták azzal a kétségbevonhatatlan ténnyel is, hogy az amerikai gazdaság jobban teljesít a többi fejlett ipari országhoz képest, gyorsabban nő a GDP, nincs jele a recessziónak,
a szavazók figyelmét semmi sem tereli el az inflációról és a megélhetési költségekről.
A megkérdezetteknek ugyanis csak a 11 százaléka tartja a munkahelyek számát és a gazdaságot a legkritikusabb kérdésnek, amelynek alapján eldönti majd, hogy kire szavaz novemberben, a legnagyobb arányuk, 23 százalékuk az árak emelkedését teszi első helyre.
Ráadásul az idő megszépítette az emlékeket, sokkal pozitívabb színben látják a Trump-éveket gazdasági szempontból, mint amilyenek valójában voltak – emlékeztetett tudósításában a CNBC.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.