A Világgazdasági Fórum (WEF) szerdán tette közzé vezető közgazdászainak legfrissebb kitekintését a 2024-es világgazdasági kilátásokról, amelyek növekvő, de óvatos optimizmusról tanúskodnak. Tízből több mint nyolc vezető közgazdász arra számít, hogy a világgazdaság idén vagy erősödik, vagy stabil marad, ez majdnem az előző jelentésben szereplő arány duplája. Eközben a globális viszonyok romlását jósolók aránya a januári 56 százalékról 17 százalékra csökkent.
A jelentés szerint geopolitikai és belpolitikai feszültségek homályosítják el a horizontot. A válaszadók 97 százaléka arra számít, hogy a geopolitika hozzájárul majd a globális gazdasági ingadozáshoz idén. További 83 százalékuk szerint a belpolitika ingadozások forrása lesz 2024-ben, amikor a világ lakosságának csaknem fele szavaz.
A legfrissebb kitekintés a globális gazdasági klíma javulásának örvendetes, de óvatos jeleire mutat rá
– mondta Saadia Zahidi, a Világgazdasági Fórum ügyvezető igazgatója. „Ez alátámasztja azt az egyre összetettebb környezetet, amelyben a vezetők navigálnak. Sürgősen szükség van olyan politikai döntéshozatalra, amely nemcsak a globális gazdaság motorjainak újjáélesztését célozza, hanem a befogadóbb, fenntarthatóbb és a rugalmasabb növekedés alapjait is megteremti.”
A növekedési várakozások világszerte javultak, bár egyenlőtlenül. A felmérés szerint jelentősen javultak a kilátások az Egyesült Államokban, ahol a vezető közgazdászok majdnem mindegyike (97 százalék) mérsékelt vagy erős növekedést vár idén, szemben a januári 59 százalékkal.
Az ázsiai gazdaságok szintén erősnek tűnnek, mivel minden válaszadó legalább mérsékelt növekedést prognosztizál a dél-ázsiai, valamint a kelet-ázsiai és csendes-óceáni térségben. A Kínára vonatkozó várakozások valamivel kevésbé optimisták: háromnegyedük mérsékelt növekedést vár, és csak 4 százalékuk jósol erős növekedést az idei évre.
Ezzel szemben Európa kilátásai továbbra is borúsak, a közgazdászok közel 70 százaléka gyenge növekedést jósol 2024 hátralévő részére.
A többi régióban nagyjából mérsékelt növekedést várnak, az előző felmérés óta némi javulással.
A legtöbb vezető közgazdász bizakodó a globális növekedés tartós fellendülésének kilátásaival kapcsolatban: közel 70 százalékuk arra számít, hogy a következő öt évben visszatér a 4 százalékos növekedéshez (42 százalékuk három éven belül). A magas jövedelmű országokban a növekedés motorja a technológiai átalakulás, a mesterséges intelligencia, valamint a zöld- és az energetikai átállás lesz.
Az alacsony jövedelmű gazdaságokban azonban megoszlanak a vélemények e tényezők hatását illetően. Nagyobb az egyetértés a növekedést hátráltató tényezők tekintetében: a geopolitika, a belpolitika, az adósságszint, az éghajlatváltozás és a társadalmi polarizáció várhatóan mind a magas, mind az alacsony jövedelmű gazdaságokban visszafogja a növekedést.
A következő öt évben a növekedést leginkább elősegítő politikai eszközök közül az innováció, az infrastruktúra fejlesztése, a monetáris politika, valamint az oktatás és a készségek fejlesztése a legfontosabbak. Az alacsony jövedelmű gazdaságok a magas jövedelmű gazdaságokhoz képest többet nyerhetnek az intézményekkel, a szociális szolgáltatásokkal és a finanszírozáshoz való hozzáféréssel kapcsolatos beavatkozásokkal. A környezetvédelmi és iparpolitikák növekedésre gyakorolt hatásával kapcsolatban jelentős konszenzushiány mutatkozik – állapítja meg a WEF.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.