BÉT logóÁrfolyamok: 15 perccel késleltetett adatok

Hiába javulnak a világgazdasági kilátások, Európa továbbra is a vesztes oldalon

Miközben a világgazdaság egyre jobb formába lendül, addig Európa kilátásai továbbra is borúsak – ez a Világgazdasági Fórum legfrissebb jelentésének megállapítása. A közgazdászok közel 70 százaléka gyenge növekedést jósol 2024 hátralévő részére a kontinensen.

A Világgazdasági Fórum (WEF) szerdán tette közzé vezető közgazdászainak legfrissebb kitekintését a 2024-es világgazdasági kilátásokról, amelyek növekvő, de óvatos optimizmusról tanúskodnak. Tízből több mint nyolc vezető közgazdász arra számít, hogy a világgazdaság idén vagy erősödik, vagy stabil marad, ez majdnem az előző jelentésben szereplő arány duplája. Eközben a globális viszonyok romlását jósolók aránya a januári 56 százalékról 17 százalékra csökkent.

Dutch Ports Become Strategic Hubs For EU's Energy Supplies And Climate SolutionsEEMSHAVEN, NETHERLANDS - OCTOBER 31: Wind turbines and an offshore platform are seen in the port of Eemshaven on October 31, 2022 in Eemshaven, Netherlands. Dutch ports play a crucial role in the hydrogen economy, as well as providing key logistical support in delivering gas since the Russian invasion of Ukraine affected energy sources in Europe. (Photo by Pierre Crom/Getty Images)
Fotó: Getty Images

A jelentés szerint geopolitikai és belpolitikai feszültségek homályosítják el a horizontot. A válaszadók 97 százaléka arra számít, hogy a geopolitika hozzájárul majd a globális gazdasági ingadozáshoz idén. További 83 százalékuk szerint a belpolitika ingadozások forrása lesz 2024-ben, amikor a világ lakosságának csaknem fele szavaz.

A legfrissebb kitekintés a globális gazdasági klíma javulásának örvendetes, de óvatos jeleire mutat rá

– mondta Saadia Zahidi, a Világgazdasági Fórum ügyvezető igazgatója. „Ez alátámasztja azt az egyre összetettebb környezetet, amelyben a vezetők navigálnak. Sürgősen szükség van olyan politikai döntéshozatalra, amely nemcsak a globális gazdaság motorjainak újjáélesztését célozza, hanem a befogadóbb, fenntarthatóbb és a rugalmasabb növekedés alapjait is megteremti.”

Hiába javulnak a világgazdasági kilátások, Európa továbbra is a vesztes oldalon

 

Európában borúsak a várakozások, Amerikában egyre jobbak

A növekedési várakozások világszerte javultak, bár egyenlőtlenül. A felmérés szerint jelentősen javultak a kilátások az Egyesült Államokban, ahol a vezető közgazdászok majdnem mindegyike (97 százalék) mérsékelt vagy erős növekedést vár idén, szemben a januári 59 százalékkal.

Az ázsiai gazdaságok szintén erősnek tűnnek, mivel minden válaszadó legalább mérsékelt növekedést prognosztizál a dél-ázsiai, valamint a kelet-ázsiai és csendes-óceáni térségben. A Kínára vonatkozó várakozások valamivel kevésbé optimisták: háromnegyedük mérsékelt növekedést vár, és csak 4 százalékuk jósol erős növekedést az idei évre.

Ezzel szemben Európa kilátásai továbbra is borúsak, a közgazdászok közel 70 százaléka gyenge növekedést jósol 2024 hátralévő részére. 

A többi régióban nagyjából mérsékelt növekedést várnak, az előző felmérés óta némi javulással.

Hosszú távú kilátások és prioritások

A legtöbb vezető közgazdász bizakodó a globális növekedés tartós fellendülésének kilátásaival kapcsolatban: közel 70 százalékuk arra számít, hogy a következő öt évben visszatér a 4 százalékos növekedéshez (42 százalékuk három éven belül). A magas jövedelmű országokban a növekedés motorja a technológiai átalakulás, a mesterséges intelligencia, valamint a zöld- és az energetikai átállás lesz. 

Az alacsony jövedelmű gazdaságokban azonban megoszlanak a vélemények e tényezők hatását illetően. Nagyobb az egyetértés a növekedést hátráltató tényezők tekintetében: a geopolitika, a belpolitika, az adósságszint, az éghajlatváltozás és a társadalmi polarizáció várhatóan mind a magas, mind az alacsony jövedelmű gazdaságokban visszafogja a növekedést.

A következő öt évben a növekedést leginkább elősegítő politikai eszközök közül az innováció, az infrastruktúra fejlesztése, a monetáris politika, valamint az oktatás és a készségek fejlesztése a legfontosabbak. Az alacsony jövedelmű gazdaságok a magas jövedelmű gazdaságokhoz képest többet nyerhetnek az intézményekkel, a szociális szolgáltatásokkal és a finanszírozáshoz való hozzáféréssel kapcsolatos beavatkozásokkal. A környezetvédelmi és iparpolitikák növekedésre gyakorolt hatásával kapcsolatban jelentős konszenzushiány mutatkozik – állapítja meg a WEF.

 

Címoldalról ajánljuk

Tovább a címoldalra

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.