Az első értékelések szerint egyértelműen Kamala Harris nyerte meg a Donald Trumppal folytatott első és talán utolsó elnökjelölti tévévitát, végig ő volt a domináns kettejük közül, ennek ellenére a legfontosabb választói kört, a bizonytalanokat nem sikerült teljes mértékben meggyőznie.
Félreértés ne essék, Trumpnak rossz éjszakája volt
– mondta a vita után még a Fox News műsorvezetője, Brit Hume is. „Az az érzésem, hogy Harris elég jól jött ki ebből” – tette hozzá. A CNN megbízásából azonnal készült felmérés szerint is fölényesen nyert a demokrata jelölt, többször védekezésre kényszerítette a amerikai elnököt.
A Reuters természetesen igen kicsiny mintát, tíz amerikai szavazót mért, akik a vita előtt még mindig nem tudták, kire szavazzanak majd november 5-én, és végignézték az összecsapást, amelyet az ABC News rendezett.
Közülük hatan a vita után biztosan vagy valószínűleg Trumpra szavaznak majd, hárman Harrisre, egy pedig még mindig bizonytalan a döntését illetően.
A felmérésekben fej fej mellett áll a két elnökjelölt, bár sokan nem hisznek a közvélemény-kutatásokban, mások pedig arra figyelmeztetnek, hogy Trumpot eddig még mindig alulmérték.
Abban viszont minden elemző és szakértő egyetért, hogy a szavazás eredményét pár tízezer szavazó dönti majd el az úgynevezett csatatérállamokban.
A hírügynökség értékelése szerint az általuk mért minta valóban kicsi, statisztikai szempontból nem is számít, az azonban egyértelműen kiderült belőle, hogy a demokrata elnökjelöltnek részletesebben ki kell még fejtenie a politikai elképzeléseit, ha meg akarja nyerni magának a még mindig bizonytalan szavazókat.
A tíz résztvevő fele szerint Harris a több mint 90 perces vita során
nem beszélt elég világosan arról, hogyan javítaná az amerikai gazdaságot és kezelné a magas megélhetési költségeket, ami a választók egyik legfőbb aggodalma.
Ez azért különösen nagy probléma Harris számára, mert Trumpot nagyon jól ismerik az amerikaiak, pontosan tudják, hogy mit várhatnak tőle. Ezzel szemben a The New York Times és a Siena College hét végi közvélemény-kutatása szerint a valószínű szavazók több mint negyede úgy érzi, hogy a demokrata jelöltről nem tud eleget.
Ez a gazdasági kérdéseknél számít igazán, és a Reuters által megkérdezett, végül Trump felé hajlók is azért választják inkább őt, mert jobban bíznak benne a gazdasággal kapcsolatban, bár mindannyian azt mondták, hogy nem kedvelik őt mint embert.
A személyes pénzügyi helyzetük azonban jobb volt, amikor ő volt az elnök 2017–2021 között – csak éppen arról feledkeznek el, hogy a koronavírus-válságból Joe Biden kormányzatának kellett kivezetni a világ legnagyobb gazdaságát, a tartósan magas infláció pedig annak a következménye volt – és lett volna akkor is, ha Trumpot 2020-ban újraválasztják.
A szavazók gazdasági informáltságát jól mutatja, hogy
a Trump felé hajlók kiemelték a külföldi import megadóztatására vonatkozó javaslatát, ami közgazdászok szerint biztosan áremelkedést és az infláció újbóli felpörgését okozná.
A hatból négyen azt is elmondták, hogy Harris nem győzte meg őket arról, hogy más gazdaságpolitikát folytatna, mint Biden, akit nagyrészt okolnak a magas megélhetési költségekért – gazdaságpolitikai szempontból részben megalapozatlanul.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.