A német gazdaság 0,2 százalékkal zsugorodik az idén – közölte kedden a Német Kereskedelmi és Iparkamara (DIHK), csökkentve a májusban közzétett korábbi előrejelzését. A helyzet jövőre is csekély mértékben javul, a DIHK 2025-ben nulla növekedéssel számol. Ebben az esetben ez lenne az előrejelzések szerint a harmadik egymást követő év a GDP reálnövekedése nélkül.
„Nemcsak ciklikus, hanem makacs strukturális válsággal állunk szemben Németországban” – idézte a The Business Times mondta Martin Wanslebent, a DIHK ügyvezető igazgatóját.
A DIHK szerint nem adnak okot az optimizmusra a teljes gazdaságot illető üzleti várakozások sem. A kamara minden ágazatot és régiót képviselő 25 ezer vállalat körében végzett felmérést, amelynek eredménye szerint 31 százalék számít rosszabb üzleti helyzetre a következő hónapokban, szemben a legutóbbi felmérésben mért 26 százalékkal. A vállalatoknak csupán 13 százaléka számít javulásra.
Nagy aggodalommal tölt el bennünket, hogy Németország mennyire gazdasági teherré válik Európa számára, és nem tudja többé betölteni az igásló szerepét
– hangsúlyozta Wansleben.
A megkérdezett vállalatok 26 százaléka tartja jónak a jelenlegi helyzetet, szemben a nyári 28 százalékkal, 25 százaléka rossznak (az utóbbiak aránya nyáron 23 százalék volt). Az iparban a legrosszabb a helyzet, a vállalatok 35 százaléka minősítette így a helyzetét.
„Utoljára húsz évvel ezelőtt, a 2002-es és 2003-as súlyos válság idején volt ilyen helyzetünk. Ez egyértelmű vészjelzés” – mondta Wansleben, és mélyreható reformokat sürgetett.
A Nemzetközi Valutaalap (IMF) európai vezetője hasonló álláspontot képvisel, szintén átfogó reformokat és több befektetést tart szükségesnek ahhoz, hogy Németország kilábaljon a recesszióból.
„Működő infrastruktúra nélkül nem lehet termelékeny gazdaság” – nyilatkozta Alfred Kammer a Süddeutsche Zeitungnak. Szerinte a több pénz mozgósítása érdekében érdemes lenne felülvizsgálni a jelenlegi hitelezési szabályokat is.
Mi az IMF-nél már egy ideje kiszámoltuk ezt: az adósságféket lehet lazítani, és az államadósság aránya még így is tovább fog csökkenni
– vélekedett.
A Reuters a hírrel kapcsolatban emlékeztetett, hogy szabad demokrata Christian Lindner pénzügyminiszter ragaszkodik az adósságfékhez , amely a költségvetési hiányt a GDP 0,35 százalékára korlátozza, annak ellenére, hogy az előrejelzések szerint a recesszió tartósnak tűnik, és gyengék a növekedési kilátások.
A Zöldeket képviselő Robert Habeck gazdasági miniszter ezzel szemben nemrégiben egy több milliárd eurós alapot javasolt a beruházások ösztönzésére és a növekedés helyreállítására.
Arra a kérdésre, hogy Lindnernek vagy Habecknek van-e igaza ebben az alapvető vitájában, Kammer azt válaszolta, hogy „sokat lehetne nyerni, ha a politikusok világosan kommunikálnák, hogy mi a stratégiájuk közép- és hosszú távon”.
Ez különösen igaz, ha az ország klímabarát szerkezetátalakításáról van szó. „A vállalatok csak akkor fognak befektetni, ha tudják, mi fog történni a következő tíz-tizenöt évben” – emlékeztetett Kammer.
Aligha javítja a németországi hangulatot, hogy az ipari, kiskereskedelmi és vállalati szolgáltatási szektor is
további áremeléseket tervez, ami az infláció újbóli gyorsulásához vezet majd,
derült ki az Ifo kedden közzétett árvárakozási indexéből, amely októberben 15,9 pontra nőtt a szeptemberi 14,1 pontról.
„Az elkövetkező hónapokban az inflációs ráta ismét valamelyest felgyorsulhat, és elérheti az Európai Központi Bank (EKB) 2 százalékos célját” – tudatta közleményében Sascha Moehrle, az Ifo munkatársa.
A kiskereskedők áremelési tervei jelentős szerepet játszanak az inflációban, a mutató ebben az ágazatban 19,1 pontról 21,4 pontra emelkedett.
A makacsul magas megélhetési költségek Európa legnagyobb gazdaságában felerősítették a magasabb bérek iránti igényeket. Kedden sztrájkhullám vette kezdetét, amelyet az elektrotechnikusok és a fémipari dolgozók rendeztek.
A Reuters által megkérdezett elemzők szerint a német infláció októberben ismét 2,1 százalékra emelkedik, az előzetes adatok szerdán várhatóak.
A vártnál jobb lett a GfK fogyasztói hangulatindexeAz elemzők által vártnál jelentősebben javult a nürnbergi GfK gazdaságkutató intézet novemberre vonatkozó német fogyasztói hangulatindexe. A kedden ismertetett adatok szerint a novemberi mutató 2022. április óta a legmagasabb szintre, mínusz 18,3 pontra emelkedett az októberi mínusz 21 pontról. A hangulatmutató második hónapja javult, és meghaladta a mínusz 20,5 pontos piaci várakozást. A jövedelmi várakozásokra vonatkozó mérőszám egy hónap alatt 10,1 pontról 13,7 pontra emelkedett. A gazdasági kilátások jelzőszáma harmadik hónapja csökkent, az októberi 0,7 pontról 0,2 pontra süllyedt. A vásárlási hajlandóság mérőszáma két éve legmagasabb szintre, mínusz 4,7 pontra emelkedett az októberi mínusz 6,9 pontról. A GfK nulla feletti mutatója a lakossági fogyasztás éves szintű növekedését, nulla alatti értéke pedig a csökkenését jelzi. (MTI) |
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.