Németországból osztják a hidegzuhanyt Közép-Európában, ezt megerősítették a csütörtökön közzétett GDP-adatok. A legmeghökkentőbb, hogy a régió mozdonyának tartott Lengyelország is hátramenetbe kapcsolt a harmadik negyedévben, holott a bivalyerős belső fogyasztás számukra erősebb pajzsot szokott képezni a külső sokkokkal szemben, mint bárhol másutt Európában. A magyar visszaesés azért fáj, ha mások is érzik a csípős szelet.
A 2024-es év arról szólt, hogy Európa-szerte azt lesték, hol, mikor és milyen lendülettel kezdenek el kilábalni a gazdaságok a pandémia, az ukrajnai háború, az energiaválság, az inflációs sokk és a miatta felugró kamatok mérges keveréke jellemezte több éve tartó mizériából.
Most már inkább a jövő évre várják a kilábalást, és ezt a reményt erősíti az ukrajnai háború végét ígérő Donald Trump amerikai elnökválasztási győzelme. Ettől ugyanakkor azért remegnek is a lábak, mert kinéz egy amerikai kereskedelmi háború a kínaiakkal és talán az európaiakkal is. Az európai alaphelyzet egyik fő jellemzője:
épp összeomlott a német kormány, ami egy elhúzódó válság tünete Európa legnagyobb gazdaságában.
A tünetek sorban jelentkeznek. Ha a sok közös vonást őrző közép-európai gazdaságokat nézzük, mondhatnánk, hogy tarol a román átok, hiszen az idei negyedéves GDP-visszaesést ők kezdték el a régióban, majd követték a magyarok, aztán meglepetésre nem tudták elkerülni a lengyelek sem (és lehet, hogy a tavaly már megtépázott csehek se fogják). De ne mondjuk, hiszen ez csak az időbeli sorrend – a szálak mindenünnen Berlinig vezethetők vissza.
A lengyel nemzeti össztermék 0,2 százalékkal esett vissza a harmadik negyedévben, pedig némi növekedést vártak az elemzők, noha a második negyedéves 1,5 százalékhoz képest erőteljes lassulás mellett. Nem fest jól a helyzet a régióban, ezt megerősítette, hogy Románia is megint csalódást keltő számot közölt: a második negyedévben már úgy nézett ki, megkezdődött a kilábalás, a harmadik negyedévben azonban a GDP-hez semmit nem sikerült hozzátenni.
A közép-európai GDP-adatokat elemzéseiben három visszatérő ok szerepel a gyengélkedésre.
A német stagnálás visszafogja a lengyel feldolgozóipar és export jelentős visszaugrását
– kommentálták a lengyel adatokat az ING elemzői. Ugyanakkor az infláció visszapattanása (a magyarnál jóval magasabb szintre) a fogyasztás élénkülését is visszavetette – írták, hozzátéve: a fogyasztás és az EU-pénzek beáramlása újra felgyorsíthatja a lengyel növekedést jövőre. (Fordulópontot várnak az elemzők Magyarországon is.)
Mélyrepülésbe kezdtek csütörtökön a lengyel kiskereskedelmi szektor részvényei a váratlanul zsugorodó lengyel GDP és az Allegro profitfigyelmeztetésére. A Pepco és a Zabka befektetői is foghatják a fejüket.
A kötelező kiegészítés: a harmadik negyedéves GDP-kről egyelőre csak az előzetes, vázlatos adatok érkeztek meg, a részletek hetek múlva derülnek ki, a fő tényezők azonban aligha változnak meg.
Összefoglalóan megállapítható, hogy mindegyikük messze legnagyobb exportcélpontja Németország (bár tudjuk, nem a külkereskedelem a GDP egyetlen összetevője, szerepel benne a belső fogyasztás és a beruházások is). A németeket pedig súlyban olyan gazdaságok követik, amelyeknek a keresletére szintén erős hatást gyakorol a német gazdaság aktuális állapota és kilátásai.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.