A feltételezést bizonyítandó vizsgálatokat indított az amerikai értékpapír-felügyelet (SEC) és a brókercégek átfogó ellenőrzésére hivatatott FINRA, külön eljárást indított a New York-i tőzsde (NYSE), sőt a Szövetségi Nyomozóiroda (FBI) is akcióba lépett. Amerikai lapok azonban arra figyelmeztetnek, nehogy bűnbakkeresés legyen a dologból, miközben a nagystílű csalók rejtve maradhatnak.
A vizsgálatok két fő irányba indulnak. A hatóságok egyrészt szeretnék feltárni, hogy milyen híresztelések vezettek el a Wall Street rangos cégeinek (Bear Stearns, Lehman Brothers) vagy legutóbb a kaliforniai Bank IndyMac megrendüléséhez. A nyomozás másik kiemelt irányát a hedge alapok jelentik, amelyek tevékenységében azt kellene feltárni, hogy indítottak-e összehangolt akciókat, egyes árfolyamok tömeges, fedezetlen eladásokkal való letörésére.
A vizsgálatokról beszámolva a Der Spiegel leírja, hogy csak az FBI 21 céget vett nagyító alá, és több mint 400 személyre terjesztette ki a nyomozást. Az érintett cégek között állítólag ott van a Goldman Sachs, a Merrill Lynch és a Deutsche Bank amerikai érdekeltsége is.
A cégek megtöréséhez vagy tönkretételéhez vezető, célzott – és manipulatív – híreszteléseket roppant nehéz lesz a hatóságoknak igazolniuk, mert a hírek és értesülések cseréje, vagy egyszerűen csak a „susmus”, mindig is hozzátartozott a tőzsde működéséhez. Bizonyos mértéken túl azonban szabálytalan, sőt bűncselekmény bizonyos hírek terjesztése, ha mögöttük például olyan szándékok húzódnak meg, hogy valamely értékpapír jegyzését letörjék, miközben a résztvevők összehangolt fedezetlen eladásokkal („short selling”) óriási hasznot söpörnek be.
A második oldalon elolvashatja, hogyan is működik a „short” üzletág
A „short” üzletág – amikor áresésre spekulálva adnak el későbbi teljesítésre az ügylet időpontjában nem meglévő értékpapírt, valutát vagy nyersanyagot – mindig is élénk vita tárgya volt, főleg azért, mert kiváló eszköznek bizonyult arra, hogy hanyatló jegyzések mellett is – esetenként óriási – nyereséget lehessen realizálni. Most azonban a Bloomberg védelmébe vette az adott üzleti formát, és óvott attól, hogy a hitelválság minden következményéért az ilyen ügyletekre szakosodott hedge-alapokra hárítsák a felelősséget.
A piacokon valóban hatalmas pusztítás mehet végbe, ha egyszerre és tömegesen kínálnak „short” eladásra valamilyen értékpapírt, valutát vagy nyersanyagot, mert ezzel – normál viszonyok között feltartóztathatatlan – áresés indulhat el. Többek között ilyen eshetőségek kiküszöbölésére hozták létre az amerikai kormány, a jegybank és a tőzsdei felügyeletek által közösem működtetett árfolyam-stabilizáló mechanizmust, amelyet a piaci szereplők „Plunge Protection Team” néven szoktak említeni, és amely a Fed korlátlan pénzteremtési lehetősége alapján – eddig – bármilyen, összeomlással fenyegető helyzetet meg tudott előzni, intervenciós vásárlásokkal.
Ilyen beavatkozással – ha kellett – pénzügyi vérfürdőt lehetett rendezni a tömeges „short selling” műveletek résztvevői között. E stabilizációs mechanizmus megléte önmagában is indokolatlanná tenné azt, hogy a fedezetlen eladásokra szakosodott hedge-alapokat tegyék meg az ingatlan- és hitelválság fő okozóivá, a most folyó hatósági vizsgálatok kimeneteleként.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.