BÉT logóÁrfolyamok: 15 perccel késleltetett adatok

Euróra hajtanak a bankok

Egyre gálánsabb – akár 5-6 százalékos – kamatokat adnak a bankok azoknak az ügyfeleknek, akik az uniós fizetőeszközben kötik le megtakarításaikat.

Bár az Európai Központi Bank (EKB) irányadó rátája jelenleg mindössze 2,5 százalék, itthon több mint fél tucat bank kínál olyan akciós euróbetétet, amellyel ennek a dupláját is megszerezheti az ügyfél.

A legmagasabb kamatot jelenleg euróbetétre három hónapra akciósan az OTP adja annak, aki legalább 500-600 euróval növeli megtakarítását a banknál, de más bankok normál kamataihoz képest a hitelintézet gáláns a nem akciós kamatokkal is: 4–4,5 százalékot egyébként is kifizet. A többi piaci szereplő is gáláns. A CIB Bank szintén azoknak kedvez, akik három hónapra kötik le pénzüket az uniós devizában, ők a hitelintézetnél maximálisan elérhető 5,5 százalékos éves kamattal számolhatnak.

A bank szakértői kifejtették: a betétárazásnál a bankközi hitelkamatok mértéke, és nem az alapkamat a döntő. Az euró bankközi rátája, az Euribor jelenleg három hónapos futamidőre 2,89 százalék, ezen az áron azonban csak az elsőrendű adósok kapnak kölcsön. Az elmúlt időszakban a magyar bankok a nemzetközi színtéren már nem számítanak ilyennek, így magasabb felárral juthatnak forráshoz – magyarázzák a CIB szakértői.

Maximum 5 százalékos kamattal számolhatnak a Raiffeisen és a Budapest Bank euróban takarékoskodó ügyfelei, ám ennél többet is kaphatnak azok, akik az MKB vagy az Allianz fiókjaiban helyezik el megtakarításaikat, előbbinél 5,52, utóbbinál 5,30 százalék jár a klienseknek, ha teljesítik a bankok által meghatározott feltételeket. Az MKB-nál például legalább 50 ezer forint értékben kell devizát lekötni, míg az Allianz Banknál minimum 400 eurónyi lekötés a kiemelkedő hozam feltétele.

Az Erste Banknál – amely jelenleg 4 százalékos akciós kamatot ad az euróbetétekre – is folyamatosan van valamilyen devizabetéti akció, ez jelenleg a szokásosnál is hangsúlyosabb, mivel a piacon a friss devizaforrások megszerzéséhez a veszteség vállalása is elengedhetetlen – válaszolták a hitelintézet szakértői arra a kérdésre, miért adják a bankok az alapkamat másfél-kétszeresét is ezekre a megtakarításokra. Hosszabb távon viszont a szakértők a devizabetéti kamatok konszolidációjára számítanak.

Címoldalról ajánljuk

Tovább a címoldalra

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.