A befektetők egyre szívesebben vásárolják ezeket a papírokat, ahogy a gazdaság állapota javul. „A néhány hónappal ezelőttinél lényegesen derűlátóbb a piac, és hajlandó többet kockáztatni a nagyobb hozam reményében” – mondja Paul Owens, a Liontrust Investment Services kötvényelemzője, aki szerint a gyorsjelentési szezonban publikált jó vállalati eredmények is hozzájárulnak ahhoz, hogy egyre kelendőbbek a hitelpapírok. Az MSCI World indexben szereplő cégek a Bloomberg felmérése szerint 9 százalékkal teljesítették túl az elemzői várakozásokat. Nemcsak a magas hozamú, bóvlikötvények keresettek, de az ilyen értékpapírokba fektető alapok is vonzzák a befektetőket, március első két hetében csaknem 2 milliárd dollár került beléjük.
A spekulatív kategóriájú kötvényeken elérhető felár eközben egyre kisebb. Az államkötvények és a spekulatív kategóriájú vállalati hitelpapírok közötti hozamkülönbség 598 bázispontra sülylyedt, a befektetési kategóriájú vállalati kötvények hozamfelára pedig 168 bázispontra csökkent az elmúlt héten. Mindkét adat egyébként mélypontnak felel meg az idén. Bár a bóvlikötvények zömét az Egyesült Államokban bocsátják ki, a Barclays frissen módosított előrejelzése szerint Európában is rekordra kell készülni az idén. A brit pénzügyi csoport 45 milliárd eurónyi kibocsátást prognosztizál a kontinensen, ez több mint a harmadával nagyobb a tavalyi 33 milliárd eurónyinál.
Kérdés persze, hogy valóban érdemes-e megvásárolni az ilyen hitelpapírokat. Ezek a kötvények elsősorban azért kockázatosak, mert egy recesszióban számos kibocsátó tönkremegy, most viszont elmaradt az egy ilyen mélységű visszaesésnél várható rekordcsődhullám. A 2008-as 4,2 százalék után 2009-ben ugyan a bóvlikibocsátók 12,5 százaléka csődöt jelentett, a hitelminősítők ez évre viszont már csak 3 százalék körüli csődaránnyal számolnak. Ez összességében jóval kevesebb vállalati csődöt jelentene, mint amennyit a 2000–2001-es sokkal enyhébb recesszió alatt tapasztalhattunk. „Mostanában kevés a lejárat, ezért nincsenek csődök. A kötvények és szindikált hitelek nagy tömegben 2011–2012-ben járnak le” – magyarázza Büki András, az OTP Alapkezelő befektetési igazgatója.
A szakember szerint ez egyúttal azt is jelenti, hogy két-három év múlva, amikor meg kell újítani a lejáró adósságokat, a kibocsátó cégek nehéz helyzetbe kerülhetnek. Az amerikai és az európai spekulatív kategóriás hitelpapíroktól az OTP szakértője nem is vár jó teljesítményt a közeljövőben, és a feltörekvő piaci kötvények kilátásai sem biztatók. Utóbbi értékpapírok ugyan fundamentálisan jobbak a fejlett piaciaknál, de ha megindul egy eladási hullám a fejlett világban, ezek hozama is újra emelkedni kezdhet. HB
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.