Az elkövetkezendő hetekben láthatunk ugyan még 1.080 és 1.200 dollár közötti unciánkénti árjegyzéseket, de idén ősztől jövő év tavaszig nagy valószínűséggel lehet számítani egy 10-20%-os emelkedő trendre a dollárban számított árfolyamnál – tájékoztat a www.aranypiac.hu.
Az év végi arany-rally magyarázata a nemzetközi aranypiac ciklikusságában rejlik, amely szerint az év vége felé majd az évfordulót követően jellemzően emelkedni szokott az arany ára. 1.000 dollár alatti árfolyamokkal egyelőre nem kalkulálunk, még ha nem is zárható ki soha teljesen egy crash-szerű konszolidáció, amely a nagybefektetőket azonban minden bizonnyal masszív felvásárlásokra ösztönözné.
Részletes piaci adatokat itt találhat!
A piacot meghatározó nagybefektetők és ágazati elemzők változatlanul optimisták az elkövetkezendő években tovább emelkedő nemesfémárfolyamok tekintetében. Ugyanakkor felesleges azon spekulálni, hogy rövidtávon 1.300, 1.500 vagy akár 2.500 dollárra emelkedhet-e az árfolyam. A világsajtót szemlézve kitűnik, hogy az arany az utóbbi néhány évben mindenki kedvencévé vált, az elemzők pedig visszatekintve az elmúlt 30 évre kimutatták, hogy az arany 4-5%-os éves nettó hozammal az egyik legjobb befektetés volt.
"Akinek van aranya, annak mindig van pénze!" – hívta fel egyszer a világ figyelmét a Fed legendás volt elnöke, Alan Greenspan, utalva arra, hogy az arany belső értéke soha nem válhat nullává ellentétben egy belső érték nélküli valutával, mint például a dollár vagy az euró. Tény, hogy napjainkban az arany minden papíralapú befektetési formát leiskoláz a stabilitásával, és a világszerte jelentkező kereslet, amely a legdinamikusabban Ázsiában és az arab világban fejlődik, magabiztosan megalapozza az árfolyamot.
Az Arany Világtanács (World Gold Council) jelentése szerint 2010 első negyedévében az indiai ékszeripar 300%-os keresletnövekedést produkált 2009 hasonló időszakához képest, az Arab-öböl menti Szaúd-Arábiában és Egyesült Arab Emírségekben pedig 27%-kal bővült a sárga fém feldolgozásából élő iparág. Világszerte az első negyedévben mindösszesen 471 tonna aranyat használt fel az ékszerész szakma, ami 2009 első negyedévéhez képest 43%-os növekedésnek számít. Az eddig még soha nem mért növekedés mértéke kétség kívül a gazdasági válság okozta korábbi drámai visszaesésnek is köszönhető, de jelzi egyben azt is, hogy az ázsiai és az arab ékszeripar dinamizmusa gondoskodhat elsősorban az elkövetkezendő években az aranyárfolyam felfelé mutató trendjének folytatódásáról.
Az ékszeripar mellett egy másik meghatározó aranypiaci tényező az újfent nagyobb szerepet kapó jegybanki aranytartalék mértéke. A jegybanki aranykészletnek a devizatartalékokhoz mért optimális aránya 10-15% körül van. Ezzel szemben Kína a 2447 milliárd dolláros devizatartalékának, amely a legnagyobb a világon, hivatalosan alig 2%-át tartja aranyban. Ez az alacsony arány állandó spekulációra ad okot Kína nemhivatalos aranyvásárlásait illetően, ami a színfalak mögött tartós keresletet generál a nemesfém iránt. Ahhoz, hogy az ázsiai ország javítson tartalékainak az arányán több ezer tonna aranyat kéne felhalmoznia, és bár egészen biztosat senki nem tud a Kínába áramló aranyimportról mondani, annyi bizonyos, hogy Dél-Afrikát megelőzve, mára az arany-nagyhatalommá előlépett Kína bányássza ki a Földön a legtöbb aranyat.
Annak ellenére, hogy az aranypiacon évtizedekig világelső Dél-Afrika lecsúszott a dobogó legfelső fokáról, a közelmúltban sikeres labdarúgó világbajnokságot rendező országnak nincs oka szégyenkezni. A dél-afrikai pénzverdénél egyedül az augusztus-szeptember hónapokra 250.000 darab egyunciás (31.1 gramm) Krügerrand érmére érkezett kb. 70 milliárd forintnak megfelelő értékben megrendelés szerte a világból. A kibocsátó, Rand Refinery Ltd. kincstárnoka, Debra Thomson elmondása szerint az euró-övezetből különösen nagy számban érkezett megrendelés. A legismertebb arany befektetési érméből 1967-es első kibocsátása óta eddig 50 millió darab került forgalomba, a legtöbbet 1974 és 1984 között (olajválság, dollár-infláció) értékesítették, amikor is 2-6 millió fogyott évente. Jelenleg évi 1 millió uncia a gyártó kapacitása, amely az egész világba szállít befektetési aranyat.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.