BÉT logóÁrfolyamok: 15 perccel késleltetett adatok

Magyarország "eseményeket produkál" - a piac büntet

A piacok nem szeretik a “rángatásokat”, és ilyenkor túlreagálnak – világított rá a forint gyengülésének és az értékpapír piac elmúlt hetekben tapasztalható ingadozásának okaira Bod Péter Ákos közgazdász, egyetemi tanár, a Duna Televízió Közbeszéd című műsorában szerda este.

Az ugyancsak itt nyilatkozó Sarkadi Szabó Kornél vezető elemző szerint európai csődveszély idején egy “eseményeket produkáló” ország, amilyen Magyarország is volt az elmúlt időszakban, felhívja magára a figyelmet. Mindkét szakértő úgy látja: a magánnyugdíjpénztári vagyon felhasználása körüli bizonytalanságok csak fokozzák a külföldiek bizonytalan reakcióit, a mihamarabbi tisztánlátás ez ügyben az egész magyar gazdaságnak és társadalomnak érdeke lenne.
 
Adott egy nagyon változékony nemzetközi keret – az írek, a portugálok, a görögök, a magyarok sebezhetőségével. Ehhez jönnek Magyarország esetében a “belső izgalmak”: a nyugdíjpénztárak körüli helyzet, amelyeknek nem látjuk még a végét, és amely hárommillió embert és hatalmas vagyont érint; a Nemzeti Bank monetáris tanácsa körüli izgalmak; a hír, hogy a kormány egy kicsivel nagyobb inflációt tartana megengedhetőnek; a Költségvetési Tanács költségvetésének elvonása. Nagyon sok a hír, és a piacok nem szeretik ezeket a “rángatásokat”, ilyenkor túlreagálnak. Egy ilyen túlreagálásnak lehetett áldozata az, akinek két nappal ezelőtt fordult a svájci frank hitele- magyarázta a piaci ingadozások hátterét Bod Péter Ákos.

A piacokat nemcsak a magyar fejlemények tartották nyomás alatt, hanem az ír, a portugál, a spanyol államcsődközeli helyzet, az ettől való félelem is gyengítette a közép-európai devizákat. Az Európai Központi Bank által kilátásba helyezett mentőcsomag-bővítés (a korábbi, hétszázötven milliárd eurós csomag kibővítése – a szerk.) viszont némi megnyugvást hozott a piacokra – elemezte az elmúlt időszak ingadozásainak hátterét Sarkadi Szabó Kornél, a Cashline Értékpapír Zrt. vezető elemzője, ugyancsak a Közbeszéd stúdiójában.

Az európai csődkockázat mindig ráirányítja a befektetők figyelmét az éppen “eseményt produkáló” országra, és Magyarország az elmúlt hetekben ilyen hely volt; ez a magyarázata a piacok elmúlt hetekben tapasztalat óriási ingadozásának. Ez még akkor is igaz, ha az államadósságot és költségvetési helyzetet véve alapul néhány uniós tagállam már veszélyesebb zónában “tartózkodik”, mint Magyarország – hangzott a vezető elemző érvelésében. 

Félrekezelik a világválságot, amikor mindenkinek mentőövet dobnak

Rossz az irány, amely mentén a világválságot nemzetközi szinten kezelik – jegyezte meg Sarkadi Szabó Kornél. “Azt látjuk, hogy amint újabb és újabb országok, régiók és vállalatok kerülnek bajba, az egyes államok, vagy régiók – az EU vagy az Egyesült Államok – mentőövet dobnak mindenkinek; próbálnak mindenkit megmenteni – hitelből” - magyarázta az elemző, hozzátéve: ez hosszú távon nem járható út, hiszen valamiből a “mentőöveket” is finanszírozni kell, az ilyen célú tartalékok előbb-utóbb elfogynak majd.

Léteznek “mentőövek” pénzügyi alapjaiba csak befizető országok, és vannak államok, amely az elmúlt időszakban kissé lazább életet éltek, jellemzően az Európai Unió perifériájára eső országok ezek – tette hozzá Bod Péter Ákos. “Sajnos Magyarország, a múltból öröklött és a közelmúltban még megnövelt államadósságával sebezhető. A deficitünk lefelé halad, de az állomány maga nagyon nagy, aminek a finanszírozására újabb és újabb hitelt kell felvenni. És amikor az elemzők ilyen válságos időben jobban megnézik a makroalapokat, akkor azt látják, hogy Magyarország adatai nem szépek” - mondta.

“Vagyonból folyó kiadást finanszírozni bűn”

A nyugdíjpénzek körüli vitában mind a kormányoldal, mind az ellenzék azt állítja, hogy “ellopják a nyugdíjakat” – csakhogy mindkettő a másikra mutogatva mondja ezt. Szakértőkként hogy látják a magán-nyugdíjpénztárak körül kialakult helyzetet? - kérdezte a Közbeszéd.

A kormányzat koncepciója maga érthető és talán még indokolható is – tehát, hogy az eddigi magán-nyugdíjpénztári vagyont az állam felhasználja, méghozzá nagyrészt államadósság-csökkentésre. Ez közgazdasági és politikai szempontból is alátámasztható érv – reagált a Cashline elemzője. Sarkadi Szabó Kornél hozzátette: a probléma a részletek ismeretének hiánya. “Nincs konkrétan letéve az asztalra, a vagyon mekkora hányadát fordítják államadósság-csökkentésre. Ha az állam világosan megmondaná, hogy az egész vagyont az államadósság csökkentésére fordítja, ez biztos pont lenne a külföldieknek és csökkenne az országkockázat” - tette hozzá. Ám a külföld még nem látja a jövő évi büdzsé kiadási oldalát, így azt sem, mire használják fel a visszahozott magánpénztári vagyont.

Vélelmezhető, hogy a megtakarított vagyon egy részéből folyó kiadásokat akar finanszírozni a kormányzat, ez pedig bűn lenne – kapcsolódott a beszélgetésbe Bod Péter Ákos. “Ebben a tekintetben nem látunk tisztán. Másfelől pedig: több millió ember megtakarításairól van szó, akik nagy aggodalommal kezdik nézni, mi lesz velük – és e vonatkozásban sem látunk tisztán. Mintha előbb született volna meg a döntés, és csak utána indult volna meg az apparátus, hogy kidolgozza a részleteket. Ideális esetben előbb készülnek hatástanulmányok, és ezt követően, a lehetséges opciók közül választ a politika egy neki megfelelőt, az összes többi szereplő számára pedig kielégítőt” - szögezte le az egyetemi tanár.

Összeolvadó magánpénztárak?

Mi lesz a magán-nyugdíjpénztárakkal és azok pénzével, akik úgy döntenek: nem viszik vissza eddigi megtakarításaikat a közös állami alapba? - hangzott a Közbeszéd felvetése.

Ez nehéz kérdés – reagált elsőként Sarkadi Szabó Kornél. Az elemző felhívta a figyelmet: a mostani tervek szerint az önkéntes pénztárak működése is szigorodna, vagyis nem a vagyon, hanem a befolyó pénz után szabná meg a törvény a működési költségeiket. Ez pedig nyilván nehezíteni fogja az önkéntes pénztárak működését – mondta az elemző. Egyelőre itt sem látni tisztán.

A nyolc közgazdász – köztük Bauer Tamás, Békesi László vagy Bokros Lajos – által jegyezett felhívásról, amelyben a magánpénztárakban való maradásra szólítanak fel, kérdésre válaszolva Bod Péter Ákos azt mondta: ez egy politikai levél, üzenet a kormánynak; egy értékválasztás, nem pedig körültekintő befektetési tanácsadás.

Meg kell várni a konkrét szabályokat – folytatta a közgazdász, előre vetítve, hogy a magánpénztárak piacán várható egyfajta összeolvadás a vélhetően csökkenő taglétszámok miatt. További szempont lesz, hogy ha zsugorodik ezen pénztárak ügyfélköre, akkor még drágábban tudnák csak nyújtani szolgáltatásukat – erre lehet megoldás a költségek lenyomása összeolvadás útján – vetítette előre Bod Péter Ákos. Hozzáfűzte: a másik két és fél millió ember sorsa azonban jóval érdekesebb: “Hogy ők hogyan fognak döntést hozni egy olyan ügyben, amelynek a kifutása húsz év, azt még nem lehet tudni, de vélhetően sok esetben a véletlenen múlik majd a döntés" - hangzott a beszélgetésben.

Címoldalról ajánljuk

Tovább a címoldalra

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.